Зображення користувача Володимир Майборода.
Володимир Майборода
  • Відвідувань: 15
  • Переглядів: 16

Біологічний захист від шкідників і бур'янів

Принципи органічного землеробства засновані на розумному підході до землі і рослинам, завдяки чому вдається досягти стабільних врожаїв без застосування мінеральних добрив і отрутохімікатів. Суть біологічного землеробства полягає в тому, щоб організувати господарство подібно екосистемам в дикій природі, де кожна рослина і тварина виконує свою чітко призначену роль. Сьогодні ми з'ясуємо, як захистити рослини від шкідників, не використовуючи шкідливих для природи і людського організму засобів. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Всім відома приказка «Найкращий захист - це напад» абсолютно не актуальна для законів природи. Навпаки, чим більше городник бореться із шкідниками, тим більше їх стає. І яскравим прикладом цьому є війна людини з колорадським жуком. Чим і як би його не труїли, він звикає до всього і щороку із задоволенням об'їдає листочки картоплі, помідорів і баклажанів. Чим же це пояснити? 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Все дуже просто. Всякий природний організм влаштований таким чином, що у відповідь на будь-яку агресію запускаються механізми самозахисту. Комахи-шкідники адаптуються до нових умов - будь то весняні заморозки або чергова порція хімії. Безсумнівно, що багато з них загинуть. Однак залишиться велика кількість личинок, які зуміють вціліти в таких жорстких умовах, в результаті чого з'явиться змутоване покоління, що не боїться будь-яких новомодних отрут. 

Вихід з цього замкнутого кола підказує сама природа. І ім'я йому - гармонія. У тих екосистемах, які, на щастя, ще не займані людським «генієм», чітко працюють процеси самовідновлення і самоорганізації. Хробаки і мікроби створюють ґрунт, з якої рослини отримують все необхідне для повноцінного розвитку. На рослинах завжди живуть шкідники, однак, їх кількість вміло стримується мешкають поруч хижаками. В результаті все тихо і мирно співіснують між собою і не приносять один одному нічого, крім користі. Спробуймо розібратися, як створити таке чудове співіснування на наших городах і дачах. 

Корисні мешканці садів і городів 

Далеко не кожен землероб знає «в обличчя» своїх маленьких помічників, здатних зберігати те цінне екологічну рівновагу, мова про який йде в нашій статті. Хижі комахи (ентомофаги) можуть скорочувати, або навіть повністю знищувати чисельність комах-шкідників (фітофагів). Ентомофаги, якщо їм створити необхідні умови, швидко реагують на зростання популяції фітофагів і відчутно допомагають людині в боротьбі. Придивімося до них уважніше. 

Сонечка - це своєрідний символ органічного землеробства. Кожне доросла комаха і його личинки з'їдають в день до 70 штук попелиць. Ці жуки живуть і розмножуються в опалому листі - добре замульчувати ґрунт стане для них затишним і надійним домом. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Наїзники (маленькі оси) відкладають яйця в різних шкідливих гусеницях і попелиці, харчуються пилком лугових трав, зимують під лусочками кори і в шарах іншої органіки. 

Жужелиці полюють уночі на слимаків, дротяників, молодь капустянки і личинок колорадського жука. Ці комахи живуть у нірках під густими чагарниками чи в листяної підстилці. 

Золотоочки - комахи, схожі на великих комариків. За своє життя цей комарик здатний знищити до 500 попелиць, кліщів і щитівок. Зимує златоглазка на компостних купах в незамерзающих щілинах або під шаром листя. Для відновлення популяції навесні вона потребує в пилку і нектарі лугових рослин. 

Переоцінити роль комах в такій важливій справі, як запилення рослин, неможливо. Є така маленька бджілка - осмія. Ці комахи живуть невеликими сім'ями в деревних порожнечах, розмножуються дуже швидко і годують своїх личинок пилком. Кожна особина здатна за день облетіти до 5000 квіток - ось такий талант запилювачі. 

Якщо просто десь взяти корисних комах і поселити їх на ділянці, то ефект може бути короткочасним. Набагато важливіше створити необхідні для їх життя умови, головними з яких є наявність кормової бази і місць для життя, розмноження. Слід пам'ятати, що хижих комах приваблюють саме квітучі рослини, а не шкідники. Наявність на городі квітів-нектароносів дозволяє цим маленьким хижакам харчуватися на різних стадіях розмноження (личинки ще не вміють полювати). 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Слід зазначити, що для регулювання чисельності комах-шкідників необхідно залучати хижаків різних видів - одна божа корівка з усіма не впорається. Для розширення різноманітності корисних комах слід забезпечити їх багатою кормовою базою. Для цього на ділянці потрібно сіяти складноцвіті зонтичні і волотисті рослини, які будуть чудовим джерелом нектару і місцем для життя. 

Такі дрібні тварини як землерийки, ящірки, їжаки і жаби надають городнику неоціненну послугу, знищуючи велику кількість шкідливих комах. Особливо корисні для городу і саду різного роду жаби і ящірки. Ці тварини харчуються комахами-шкідниками. Наприклад, трав'яна жаба полює за слимаками і кониками, зелена жаба воліє клопів, а сіра - мурашок. В меню жаб і ящірок також входять довгоносики, дротяники, личинки колорадського жука. Ящірки із задоволенням поїдають гусениць і слимаків. Відмінною особливістю жаб і жаб є те, що вони полюють вночі і знищують комах, що ведуть нічний спосіб життя. Більш того, вони можуть харчуватися шкідниками із захисною забарвленням і неприємним запахом, яких не їдять навіть птахи. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Для того щоб ці помічники жили на ваших городах і дачах, необхідно створити для них комфортні умови. Ящірки люблять жити в купах з зламаних гілок або серед коріння де-небудь в тихому куточку саду, а жаби селяться у великих купах торішнього листя. 

Рослини, що захищають наш город 

Надлишок бур'янів на городі - шкода. В цьому ніхто не сумнівається. Однак і повна їх відсутність не принесе нічого доброго. Більшість бур'янів є чудовими нектароносами і привертають на вашу ділянку багато корисних комах. 

У природі існує багато рослин, які мають інсектицидні властивості. Такі рослини відлякують шкідливих комах і згубно діють на збудників різних захворювань. Наприклад, такі бур'яни як: кропива, молочай, м'ята польова, полин, ромашка, деревій, розсаджені по городу в невеликих кількостях, відлякують більшість шкідників, стимулюють ріст культурних рослин, покращують смак і якість врожаю. Шкідливі комахи не люблять запаху базиліка і коріандру, чорнобривців та календули і йдуть подалі з таких городів на «чисті» ділянки. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Інсектицидними властивостями володіють також деякі рослини, які ми вирощуємо як культурні. Наприклад, в міжряддях суниці можна висаджувати цибулю-батун або часник. Ці рослини відлякують довгоносика і суничних кліщів, цибулеві фітонциди захищають суничні грядки від сірої гнилі

Запах кропу, петрушки, селери здатний відлякувати багатьох шкідників. Ці рослини рекомендується вирощувати в міжряддях капусти, картоплі, помидора для захисту від різних захворювань, такі змішані посадки не сподобаються навіть колорадському жуку. 

Деякі, висаджені поруч рослини, захищають і оберігають один одного. Малина, зростаюча біля яблуні, захистить її від парші, а яблуня малину - від сірої гнилі

Використання рослинних відварів і настоїв 

Основним методом боротьби з шкідниками і хворобами, який використовується в органічному землеробстві, є застосування різних настоїв і відварів рослин, які мають інсектицидні властивості. Такі препарати не викликають абсолютної загибелі всіх шкідників, однак здатні значно знизити їх популяцію, не зашкодивши при цьому корисним тваринам. 

Дія настоїв і відварів не завжди засноване саме на інсектицидних властивостях, тобто на здатності вбивати. У багатьох випадках такі рослинні препарати маскують запах рослин, і шкідник просто не може їх знайти. Наприклад, якщо капусту побризкати настоєм картопляної гички, а картоплю - настоєм капустяної, то, орієнтуючись по запаху, метелики-капусниці відкладуть яйця на листках картоплі. Відповідно, їх личинки опиняться без їжі і загинуть. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Ще один спосіб застосування настоїв з рослин полягає в тому, що листя культури змінюють свої смакові якості і стають непривабливими для шкідників. Такими властивостями володіють настоянками з полину і хвої

Рослинні настоянки після обробки культур дуже швидко розкладаються, тому для отримання бажаного ефекту обприскування потрібно проводити кілька разів з інтервалом в 7-10 днів. Інсектицидні властивості різних рослинних препаратів проявляються тільки при безпосередньому контакті з комахами-шкідниками. 

Щоб рослинні препарати були максимально ефективними, необхідно знати основні правила збору сировини для їх приготування. Рослини збирають у фазі бутонізації та цвітіння - саме в цей час в них міститься найбільша кількість діючих токсичних речовин. Збір сировини необхідно проводити в суху ясну погоду. Сушать рослинний матеріал в затіненому провітрюваному місці, потім подрібнюють для приготування різних препаратів. Для того щоб при обприскуванні настій добре змочував листя, в нього додають господарське мило, розведене у воді з розрахунку 40 грам на відро розчину. Обробку культур слід проводити по сухим листю в безвітряну нежарким погоду. 

Настій з гіркого перцю вважається універсальним репелентом. Для його приготування необхідно перемолоти 5-6 стручків перцю, залити літром води і дати настоятися добу, потім процідити через марлю. Цим засобом можна обробляти рослини, заражені будь-якими хворобами або шкідниками. 

Вельми широкий спектр дії і у часнику. Використовувати цю рослину найзручніше, приготувавши напівфабрикат - часникове масло. Для цього подрібнюють 10-12 зубків часнику і змішують зі склянкою рослинного масла, дають добу настоятися. Під час приготування розчину для обробки рослин необхідно 2 столові ложки часникового масла додати на літр води, сюди ж домішати кілька крапель рідкого мила. Обробка препаратами на основі часнику дозволяє боротися зі слимаками і равликами, капустяними гусеницями і тлею. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

А змішавши перець і часник, ми отримаємо «вогненну воду». Для її приготування 3 стручки гіркого перцю змішують з 3 зубками часнику (все це в подрібненому вигляді), заливають одним літрів води і настоюють 2-3 дні на сонці, потім проціджують. Ефективний склад широкого спектра дії готовий. 

Органічне землеробство в своєму арсеналі має велику кількість таких рецептів, які чудово описані в книзі Н. М. Жирмунской «Город без хімії». 

Гіганти шкідницької справи 

З такими шкідливими тваринами, як капустянка і колорадський жук, знайомий не з чуток, напевно, кожен городник. У цих комах дуже мало природних ворогів і, на жаль, стовідсотково екологічних способів боротьби з ними ще не придумано. Так що ж робити хліборобові, зацікавленому в екологічно чистому врожаї й схоронності природної гармонії? Перш за все, потрібно добре вивчити звички і спосіб життя противника, щоб перешкодити йому комфортно себе почувати на вашому городі. 

Капустянка любить голу і копанні землю - так її гніздо краще прогрівається. Спостереження показують, що під товстим шаром мульчі у вологому ґрунті цей шкідник не живе. 

На початку літа капустянка влаштовує в землі гніздо на глибині 10-15 см, місцерозташування якого можна легко визначити за подзгризанним дорослим рослинам в 30-40 см на південь від гнізда (щоб не затіняли). Визначивши, де знаходиться гніздо шкідника, його можна просто викопати і знищити. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Капустянки прекрасно ловляться на мед. Банки або пляшки з широкою шийкою потрібно змастити медом зсередини і вкопати практично врівень з ґрунтом, а зверху прикрити зігнутим шматком заліза або картону. Ці шкідники приповзуть на таку приманку у великих кількостях, причому і великі і маленькі. Раз на півтора-два тижні потрібно очищати ємкості і змащувати їх повторно, таким чином, за сезон можна переловити всю популяцію цих шкідників. 

Найбільш ефективний метод знищення вовчків (ведмедок) полягає в тому, що два рази за літо необхідно перекопувати гнойові купи і ліквідувати комах вручну. Також корисно розкопувати гній взимку, в сильні морози, практично всі шкідники вимерзають. І ще, непогано б завести на ділянці кота, ці домашні тварини сприймають вовчків, як здобич і з задоволенням на них полюють. 

З колорадським жуком справа значно гірша. Не перелічити того кількості різних отрутохімікатів, яке вдалося пережити цій незнищенній комасі. Від цих препаратів, перш за все, страждають корисні ґрунтові і наземні мешканці, а жуку все одно. Отрути від препаратів потрапляють у ґрунт, з ґрунту в рослини, з рослин - в наш організм. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Колорадський жук може провести в землі кілька років поспіль, а у врожайний рік вибратися на поверхню. Одна самка цього шкідника здатна відкласти до 1000 яєць, личинки і самі жуки є отруйними для більшості комах, а тих, які здатні їх знищувати, ми добиваємо отрутами. Ось і виходить, що найбільш ефективний спосіб боротьби - це кожен день з відром і віником ходити по картоплі і збирати жука вручну. Але на це необхідно ще знайти час і сили. 

Однак не все втрачено. Колорадського жука можна сильно зіпсувати апетит, обприскуючи картоплю настоєм чистотілу: відро трави заливають окропом, остуджують і обприскують посадки раз на тиждень. Також добре використовувати для цих цілей настій гіркого перцю і «вогненної води», мова про які йшла в попередньому розділі. 

Якщо в міжряддях картоплі висадити кінзу, чорнобривці, квасолю або боби, жук може бути збитий з пантелику незвичними для себе запахами. Непогано для цієї ж мети поряд з картопляними грядками сіяти гірчицю - і сидерат виростимо і жука відженемо. 

Органическое земледелие. Биологическая защита от вредителей и сорняков

Практикуючі городники з року в рік вдосконалюють способи і методи екологічної боротьби з шкідниками, проте, головним і основним з них залишається один - це підтримання природної рівноваги і створення оптимальних умов для життя корисних істот. Що ж для цього потрібно робити: 

  • стимулюйте життя тварин і комах на своїх присадибних ділянках і дачах; 
  • прагнете створити різноманітною стійкої екосистеми як на ділянці в цілому, так і на окремих грядках; 
  • використовуйте інсектицидні властивості і оздоровлюючий ефект різних рослин;
  • вивчайте звички і спосіб життя шкідників, це допоможе ловити їх на приманки, відлякувати і не давати розмножуватися. 

До цього повинен прагнути кожен поважаючий себе городник. Всім стане простіше, якщо процес боротьби заміниться процесом розумного співіснування, в якому не буде необхідності в застосуванні небезпечних отрутохімікатів, згубно впливають на наше здоров'я і навколишнє середовище. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Криза позаду. Ми живі!

Український рубильник і американський бульдозер: пік глобальної кризи пройдено (+аудіо)

Сили, які планували знищення України, тепер змушені працювати на її перемогу та прискорений розвиток. Тому новий світовий устрій уже не передбачає існування Мордору. Мілітаризація світу повертає...

Кращий коментар

Зображення користувача Анатолій Висота.
0
Ще не підтримано

Дякую за цінну інформацію, друже Володимире!

Коментарі

Зображення користувача Анатолій Висота.
0
Ще не підтримано

Дякую за цінну інформацію, друже Володимире!

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Дякую пане Володимир..Цікаво,чи у нас в країні хтось займається таким природним землеробством у промислових вимірах...

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Володимир Майборода.
0
Ще не підтримано

Цим все активніше цікавляться. І певні рухи в цьому напрямку прослідковуються. Наприклад, в УмНУС цього н.р. розпочато читання навчального курсу "Органічне плодівництво". Наука, як завжди ;) доганяє/очолює потуги ентузіастів...
Органічне вирощування - це значно затратніше вирощування, через що не кожен наважується відмовитися від системи "охорони здоров'я рослин", що має хімічну спрямованість... Досить часто буває і так - не мають коштів на хімічні засоби захисту, фаховості у захисті/підтримці рослин - збирають урожай "такий як є", тобто низький і низької якості - зате називають це "органічною продукцією". Це самообман. Відомо, що парша на яблуці (у вигляді плям чи тріщин) здатна бути канцерогеном і викликати рак у людини. Таке яблуко сумнівно називати органічним, бо без пестицидів...
Тут, як скрізь, треба змінювати свідомість - 1)"хочеш мати здорове покоління, націю - вирощуй і пропонуй органічну продукцію, пропагуй органічне/природне землеробство"... 2) "хочеш їсти органічне - не купуй неорганічне, підтримуй органічного виробника"..

Хто шукає - той знаходить, бо: 1. Завжди стається те, чого ми хочемо. 2. Ми ніколи не знаємо шляхів реалізації наших задумів.