Зображення користувача Тарсенова Чайка.
Тарсенова Чайка
  • Відвідувань: 10
  • Переглядів: 11

Традиційна модель освіти відходить в історію

Світ:

Американський футуролог Джон Моравек  (доктор філософії, університет Міннесоти) вважає, що освіта подібно вебу, який еволюціонує з версії у версію. Аналогічно можна виділити три рівні в її розвитку...

 

21 жовтня 2013 року Міністерство освіти і науки України затвердило Концепцію профільного навчання у старшій школі.  Визначено 6 базових предметів: українська мова та література, іноземна мова, історія України та всесвітня історія, математика, природознавство, фізична культура. На вивчення цих предметів буде виділено по три години на тиждень у 10 та 11 класах. Залежно від кількості обраних учнем профільних предметів на їх вивчення буде відведено 5-10 годин на тиждень у 10-11 класах.  Українські педагоги розпочинають організовану підготовку до таких нововведень й щиро хочеться, щоб їхні погляди на майбутнє збіглися із  світовим баченням   сучасних освітніх тенденцій.

Американський футуролог Джон Моравек  (доктор філософії, університет Міннесоти) вважає, що освіта подібно вебу, який еволюціонує з версії у версію. Аналогічно можна виділити три рівні в її розвитку:

1.0

2.0

3.0

Начитка знань

Обговорення знань

Перегляд знань залежно від контексту

Відсутінсть  високих технологій у навчанні

Використання високих технологій за потреби

Повсюдне використання високих технологій

Одностороння передача знань (від вчителя до учня)

 Передача знань між вчителем і учнем

Багатостороння передача знань (вчитель-учень, учень-учитель, учень–учень)

Сталість розташування шкіл (у них треба ходити)

Онлайн -школи (які можна відвідувати, перебуваючи де завгодно)

Онлайн-школи

Сприйняття батьками школи як засобу для зайнятості дитини

Сприйняття батьками школи як засобу навчання дитини

Сприйняття батьками школи як джерела знань для себе і для дитини

Тільки профільна (педагогічна) освіта вчителів

Профільна (педагогічна) освіта вчителів

Робота вчителем без професійної підготовки

Високі витрати на придбання комп'ютерної техніки та програмного забезпечення (тому часта відмова від їх використання)

Пошук дешевих рішень в сфері комп'ютерної техніки, програмного забезпечення  

Технології як джерело і отримувач знань

Орієнтація дитини  на побудову кар'єри найманого працівника

Підготовка дитини до підприємницької діяльності

Підготовка дитини до підприємницької діяльності

Індійським дослідникам з університету Індіри Ганді  (Нью -Делі) також близька теорія еволюції вебу від версії до версії. Вони виділяють кілька перспективних технологій епохи Web 3.0, які вплинуть на освіту майбутнього.
3D -енциклопедії
З ними навчання стане більш наочним. Графічні, відео та аудіо дані будуть автоматично підбиратися до текстової інформації, релевантної запитам читача.
Віртуальні 3D - світи
Люди будуть навчатися (а викладачі - вчити) через аватари. Подібно до того, як сьогоднішні користувачі мешкають у віртуальних просторах Second Life, IMVU, Active Worlds.
Інтелектуальні пошукові системи
Сучасні пошукові ситеми навчені шукати за ключовими словами.  Дві людини, які зробили однаковий  запит, отримають в цілому однаковий результат. Майбутнє покоління  зможе шукати інформацію, релевантну інтересам (також і науковим інтересам) конкретної людини.
Віртуальні 3D - лабораторії
Експерименти з розщеплення атомів, змішування хімічних реактивів, хірургії, аеродинаміки можна буде проводити за допомогою комп'ютера прямо за навчальною партою. У майбутньому з’являться  відкриті технології, здатні моделювати і візуалізувати потрібні процеси.


Американський футуролог українського походження Марина Горбіс (виконавчий директор Інституту Майбутнього, Пало- Альто, Каліфорнія)  вважає, що традиційна модель освіти (школа-вуз) відходить в історію. Її має замінити «соціоструктурне навчання». Так людина отримуватиме  знання, беручи участь  в «мікронавчанні» - витягуванні інформації з різних онлайн-джерел соціального типу (форуми, відкриті енциклопедії, «хакафони» тощо). Ці джерела, завдяки інтернету, доступні повсюдно. Водночас Марина вважає, що люди поки не дуже тяжіють до відмови від традиційних форм освіти. На її думку, розвиток інтернет-технологій принципово не змінює підходів до навчання. Наприклад, відкриті онлайн-курси, які проводяться великими університетами, не відрізняються від звичних лекцій та семінарів, за винятком віртуального формату. Зміст процесу навчання буде таким, як є,  доки люди не відвикнуть від поверхневих університетських лекцій на користь онлайнових ресурсів, що дозволяють вивчати предмети глибше.


Тім Елмор (автор популярних книг про лідерство, CEO компанії Growing Leaders) також вважає, що майбутнє освіти - за Інтернетом. Дослідник називає 5 переваг навчання в онлайні в порівнянні з традиційним форматом:
Студентам цікавіше вчитися з монітора
Він виявив, що для студентів читання навчальних матеріалів з ​​екрану  звичніше, ніж вивчення його з викладачем. З'явилося покоління «скрінейджерів» ("screen " - екран).
В онлайні студенти самі вибирають інтенсивність навчання
Перебуваючи на лекції, студент часом не встигає вловлювати те, що говорить викладач. В онлайні такого не відбувається. Завжди можна перечитати інформацію.
Онлайн сприяє спілкуванню
На лекціях і семінарах іноді потрібна дискусія. Але багато студентів соромляться говорити публічно. У онлайні  красномовство мовчазних на людях персон часто не має меж.
Учитися в онлайні можна в будь-який час
Студенту, який не закінчив з якихось причин вуз, непросто відновити навчання з того етапу навчальної програми, на якому його було відраховано. Деяким людям непросто поєднувати роботу з навчанням. Цих проблем, як правило, немає в онлайні.
Учитися в онлайні дешевше
Багато студентів змушені вибирати тільки ті спеціальності й ті вузи, які можуть собі фінансово дозволити. У той час як в онлайні можна знайти першосортні лекції кращих навчальних закладів.

Як бачимо, веб, якщо і не замінить  традиційні навчальні заклади, то  значно вплине на їх подальший розвиток.  І це вже незворотньо. Тому українським педагогам  треба відслідковувати й активно оволодівати усіма новими інструментами навчання, синтезуючи їх із традиційними базовими, щоб наша освітня культура змогла пишатися не так профільністю, як природовідповідністю.

 

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Згідна з Зоріною на 100%. Бути студентом - це не просто накопичувати якісь знання. Це - обзаводитися друзями, робити якісь концерти разом, їздити на збори помідорів, яблук чи ще чогось (чого зараз вже не практикують), а також здобувати якийсь розвиток (в широкому значенні цього слова)....

Коментарі

Зображення користувача Віталій Гребенніков.
0
Ще не підтримано

У 4-му рядку (про розташування школи), напевно, потрібно поміняти місцями 2-ий і 3-ій стовпчики.

Щасливі миротворці, бо вони синами Божими стануть

Зображення користувача Дзвінка Сопілкарка.
0
Ще не підтримано

Гарна стаття. Але сумніваюся, що наша забюрократизована система освіти захоче впроваджувати новітні технології.
Варто вже тепер почати будувати нову школу для дітей Великого Переходу. Щоб сучасна освіта не опускала їх у нижчі простори буття.

Зображення користувача Оксана Лутчин.
0
Ще не підтримано

Цікаво розкрита тема. Дякую.
Зауваги:
"Визначається 6 базових предметів"- Визначено 6 базових предметів. Українській мові властиві активні конструкції.
“На вивчення профільних предметів може відводитися 5-10 годин на тиждень в 10 та 11 класах у залежності від кількості обраних учнем предметів для профільного вивчення” - Залежно від кількості обраних учнем предметів, на їх вивчення буде відведено 5 — 10 годин на тиждень у 10 і 11 класах.
“а викладачі, вчити”- а викладачі – вчити.
“Наступне покоління” - краще: майбутнє покоління.
“у тому числі і науковим” - згідно з мовою Сенсар: також і науковим.
“Одночас, Марина вважає” - Водночас (це слово не вставне) Марина вважає.
“Зміст процесу навчання буде залишатися колишнім, доки люди”- Зміст процесу навчання буде таким, як є, доки люди...
“читання навчальних матеріалів з ​​екрану  звичніше, ніж з викладачем”.- читання навчальних матеріалів з екрану звичніше, ніж вивчення його з викладачем.
“часто не знає меж”. - часто не має меж.
“Тому українським педагогам залишається найважливіше – вчасно відслідковувати й активно оволодівати усіма”- Тому українським педагогам треба відслідковувати й активно оволодівати усіма...
“пишатися не скільки своєю профільністю, стільки — природовідповідністю”. - пишатися не так профільністю, як природовідповідністю.

Творімо разом мову Сенсар!

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Гарна стаття. Хотіла проголосувати, але не вийшло. Треба, щоб у автора був якийсь баланс (тобто щоб автор був у системі інвестором).

Зображення користувача Тарсенова Чайка.
0
Ще не підтримано

п.Оксано, дякую! Все виправлено і усвідомлено. Це і є найкраща форма навчання.

Часом у простір влітаю,
Світлу подію здійснюю!

Зображення користувача Володимир Світлий.
0
Ще не підтримано

Я за практичну математику,хімію ,фізику,біологію...Але , на базі знань які насаждає сучасна наука нічого путнього не вийде.Це стосується як правдивості самої науки так і проблеми з практичних навиків використання отриманних знань.Приклад: маса - це слово не несе нічого про предмет,об'єкт.Це слово знищує інформацію про об'єкт ,його властивості(з чим маємо справу: з 1кг. пуха, 1кг металу чи 1 кг рідини).Плотність - дає знання з яким предметом маємо справу в якому середовищі воно знаходиться.До речф .це дає зовсім інший погляд на гравітацію, ставить питання: чи взагалі вона існує.
Як у світоглядній системі було засіяно кукіль серед пшениці , так і в науці відбулись тіж самі процеси.

Від мрії до слова, від слова до дії, від дії до світлової події.

Зображення користувача Тарсенова Чайка.
0
Ще не підтримано

Продовження обговорення https://www.ar25.org/article/manifest-onlayn-uchytelya.html

Часом у простір влітаю,
Світлу подію здійснюю!

Зображення користувача Михайло Харачко.
0
Ще не підтримано

Зміни в системі освіти відбудуться незалежно від волі держави. Час ставить нові вимоги, які диригуватимуть цим процесом. Вони вже почалися і досить уважно придивитися, щоб їх побачити.

Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.

Зображення користувача Зоріна Небокрай.
0
Ще не підтримано

Дякую! Цікава стаття. Тільки виникла думка, що окрім навчання, студенти ще мають знайомство, спілкування, вони сміються вкупі, граються. Ось це якось має вирішитись, адже молодь в цьому має велику потребу. Але, дійсно, все вирішується саме.

Від Землі, сили народження, святою водою благословляю!

Зображення користувача Михайло Харачко.
0
Ще не підтримано

Питання живого спілкування вирішиться само по собі. Це навіть буде краще, бо гравці самостійно вирішуватимуть з ким мати справу, на противагу існуючій системі класів, груп, де люди не мають можливості обирати для себе коло учасників.

Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Згідна з Зоріною на 100%. Бути студентом - це не просто накопичувати якісь знання. Це - обзаводитися друзями, робити якісь концерти разом, їздити на збори помідорів, яблук чи ще чогось (чого зараз вже не практикують), а також здобувати якийсь розвиток (в широкому значенні цього слова)....

Зображення користувача Світ Зелений.
0
Ще не підтримано

Олена Каганець каже:
Згідна з Зоріною на 100%. Бути студентом - це не просто накопичувати якісь знання. Це - обзаводитися друзями, робити якісь концерти разом, їздити на збори помідорів, яблук чи ще чогось (чого зараз вже не практикують), а також здобувати якийсь розвиток (в широкому значенні цього слова)....

Є така організація Студреспубліка :
Молодь: толерантність і пасіонарність

#ВсеБудеДобре!
Бойовик, з'їдаючи в кущах смажену яєшню, вгледів профіль ґрунтознавця.

Зображення користувача Світ Зелений.
0
Ще не підтримано

#ВсеБудеДобре!
Бойовик, з'їдаючи в кущах смажену яєшню, вгледів профіль ґрунтознавця.