Будинки майбутнього, або Чи надійний саман?

Глина - прекрасний матеріал для будівництва будинків (великих, якісних, теплих, зручних для мешкання). У Європі будівлі з глини (саману) стоять століттями. І вони будувалися не лише в Європі.

Глина як матеріал для будівництва будинку 

Глина - прекрасний матеріал для будівництва будинків (великих, якісних, теплих, зручних для мешкання). У Європі будівлі з глини (саману) стоять століттями. І вони будувалися не лише в Європі;

Афганістан - країна, де самановий будинок - традиція. Хто сумнівається у міцності такого будинку - відкиньте сумніви: учасники афганської війни згадують, що пряме влучання з танка в стіну такого будинку не руйнувало його, а просто залишало слід. Саманний будинок міцний і стоятиме багато століть, якщо дотриматись технології його зведення!

 Глина - незамінний будівельний матеріал, і саме про це дана публікація.  Ми збираємо відомості про будівництво саманових будинків, тому пишіть, якщо у Вас є така інформація.

Саман і саманний будинок 

Саман - це композитний матеріал, що складається з суміші глини, піску соломи і води.Саман при будівництві укладається вручну, тому Ви маєте можливість виліпити будинок будь-якої форми. Перегородки будинку також ліпляться відразу ж. У саманному будинку вікна можуть бути будь-якої форми, також як і дверні прорізи. 

Глинобитне будівництво обходиться без форм, цементу, трамбування, устаткування. Воно може бути як блочним (формуються блоки певних розмірів, з яких муруються стіни), так і монолітним (формується в опалубці).

Технологія пройшла тисячолітнє випробування. Трипільські хати переважно будувалися із саману. На території України і зараз можна знайти багато глиняних будинків. Дуже поширеним матеріал був на Закарпатті, де збереглося чимало таких хатин. Багато з них досить пристойно виглядають і, з першого погляду, важко визначити, з якого матеріалу вони зведені. До речі, на місцевому діалекті саман (саманні блоки) називають «вальки».

Ця технологія використовувалась століттями в Європі та в інших дощових, холодних і вітряних країнах аж до широти Аляски.  Саман - це один з багатьох методів будівництва з необробленої землі - найпоширенішого будівельного матеріалу у всьому світі. За простотою в роботі і свободою дизайну саман має переваги над більшістю сучасних матеріялів. Оскільки тут не обов’язкове використання прямих форм і прямокутних шаблонів, саман застосовується в органічних фігурах, зігнутих стінах, арках і склепіннях. Будівництво з саману - це чудовий естетичний досвід, як і ліплення з глини.

Чи надійний саман?

У Англії є десятки тисяч комфортних саманових будинків, багато  з яких використовується вже більше п'яти століть. Єменські середньовічні 10-поверхові хмарочоси, побудовані частково з саману, як в Таос Пуебло, безперервно населені протягом 900 років. Значну частину Великих Пірамід і Великої Китайської Стіни складає земля, а найстаріші з відомих людських жител (зрозуміло, земляних) в Єригоні простояли 9000 років. Отже, Ваш вальковий будинок може запросто пережити сусідні каркасні будинки, розроблені для експлуатації протягом 50 років.  Як і в будь-якій іншій будові, саманному будинку потрібен хороший дах і міцний фундамент для захисту від руйнування водою. Традиційно саманові стіни захищаються від дощу вапняною штукатуркою, хоча на укритих ділянках в Англії неоштукатурені будинки простояли декілька століть.

Саманові будинки теплі та сухі всередині

Зимові відвідувачі саманових будинків в тропічних лісах часто помічають, наскільки в них тепло і сухо. Саманові стіни завтовшки від 30 до 60 см забезпечують величезну термомасу і хорошу ізоляцію, ідеальну для пасивної сонячної системи. Саманні конструкції обходяться без сильного додаткового обігріву взимку і залишаються прохолодними і зручними в спекотні літні дні. Оскільки саман вогнетривкий, він використовується для виготовлення печей і димарів; він також ідеальний для будинків, до яких висувають високі вимоги на вогнестійкість.

Чому ж тоді сучасні державні будівельні норми (ДБН) не дозволяють будівництво саманних будинків

Справа в тому, що при масовому спорудженні глиняних будинків багатьом виробникам будматеріалів доведеться просто збанкрутувати, а сучасна окупаційна адміністрація під назвою «держава Україна» не отримає  значних надходжень, (всі вони закладені у вартість матеріалів, але це тема окремої публікації), тому й  ігнорується в ДБН століттями перевірений матеріал.

Щоб обійти законодавство, багато забудовників у проекті вказують інший стіновий матеріал (напр. цеглу), а насправді будують із саману.

Отже, якщо ви хочете мати гарний, затишний, теплий, екологічний, дешевий у зведенні й обслуговуванні будинок – будуйте із саману.

У публікації використано матеріали http://www.apxu.ru.

Гравець: 
Михайло Харачко
 
Форум Підтримати сайт Довідка