Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 4
  • Переглядів: 4

Фактор туризму, або Що варто подивитися у Стамбулі

Категорія:

Світ:

Ця країна унікальна для любителів пізнавального туризму. А Стамбул — місто, яке можна назвати ідеальним для цього. Коли я вперше була в Туреччині, з'їздила на екскурсію в Памуккале і до руїн античного міста Йєраполіс (Hierapolis), який був побудований в 190 р. до н.е. Тоді подумала: “От пощастило туркам з туристичними принадами! Який успадкували історичний скарб!” Але ж весь цей скарб вони отримала від Римської та Візантійської цивілізацій. І отримали силою зброї.

З десяток років тому наші співвітчизники почали масово їздити до Туреччини — на відпочинок. Курорти Середземного моря пропонували прекрасний сервіс. Після звичної відпустки в радянському Криму сім днів блаженства в Анталії чи Аланії надавали наснаги на цілий рік. Туреччина стала місцем паломництва відпочивальників з колишнього СРСР. Але не тільки відпочивальників. Ця країна унікальна для любителів пізнавального туризму. А Стамбул — місто, яке можна назвати ідеальним для цього.

Коли я вперше була в Туреччині, з'їздила на екскурсію в Памуккале і до руїн античного міста Йєраполіс (Hierapolis), який був побудований в 190 р. до н.е. Тоді подумала: “От пощастило туркам з туристичними принадами! Який успадкували історичний скарб!” Але ж весь цей скарб вони отримала від Римської та Візантійської цивілізацій. І отримали силою зброї. Хто б тоді міг подумати, що захоплений Османськими військами у 1453 році Константинополь назавжди стане Стамбулом!

Стамбул направду унікальне місто. І не тільки із-за своєї історико-культурної спадщини. Навіть одного географічного розташування достатньо, щоб приваблювати туристів. Поділений навпіл Босфором, Стамбул стоїть на двох континентах. Європейську частину міста розрізає красива бухта Золотий Ріг, яку турки називають Галич, з півдня омивають води Мармурового моря. Як кожне велике місто, Стамбул стоїть на семи пагорбах. Рим і Київ, до речі, також! Кожний, хто приїздить до Стамбула, неодмінно відвідує Собор Святої Софії. Це — найголовніший туристичний об'єкт, №1 будь-якого переліку рекомендованих для відвідання місць.

Свята Софія — дивовижна споруда світу, яка більше тисячі років була найбільшою — до побудови Собору Святого Петра у Римі. Як тільки султан Мехмед II — завойовник Константинополя — зайшов до собору Святої Софії, він розпорядився зробити з нього мечеть. Отже були прибудовані чотири мінарети, які залишилися до сьогодні, і собор перетворився у мечеть Айя Софія.

Після падіння Османської імперії і заснування Турецької республіки Айя Софія стала музеєм. До речі, наша Софія Київська будувалася за зразком Софії Константинопольської і є її своєрідною копією, зменшеною в декілька разів. За розмірами Айя Софія справді вражає — просто неймовірно, як таку величезну конструкцію можна було побудувати у 6 столітті! Відвідання музею Айя Софія коштує 25 лір (близько 120 грн.). Окрім вхідного квитка варто взяти екскурсовода або аудіо-гід. Останній — дуже зручний винахід і навіть краще за живого гіда: ходи собі по Собору і навколо скільки хочеш, натискай на кнопочки і слухай історію...

В переліку must see неодмінно значиться палац Топкапи, Цистерна Базиліка, Археологічний музей, Галатська вежа, палац Долмабахче, на відвідання яких доведеться потратити 113 лір (530 грн.). Якщо з аудіо-гідом — ще більше.

Пункт № 2 обов'язкової туристичної програми в Стамбулі — палац Топкапи, хоча мені особисто він не надто сподобався попри велику рекламу і високу плату. Топкапи — це головний палац Османської імперії до середини 19 століття, а з турецької перекладається буквально як палац “гарматних воріт”(один із входів на його територію має дві гарматні вежі). Топкапи знаходиться поруч з Айя Софією, вхід коштує 25 лір і стільки ж користування аудіо-гідом. Якщо захочете відвідати гарем палацу, доведеться сплатити ще 15 лір.

Я рекомендую неодмінно відвідати Археологічний музей Стамбула — він має майже мільйон експонатів різних культур і цивілізацій і вважається одним з найбагатших музеїв світу. Після того, як у 1887-1888 рр. до Стамбула із Сідона були привезені дуже цінні знахідки з розкопок Некрополя королів, спеціально для музею побудували велику будівлю в класичному стилі. Музей знаходиться на території палацу Топкапи. Вхідний квиток коштує 10 лір і стільки ж аудіо-гід. Після Софії цей музей — другий у моєму рейтингу вражень.

Цистерна Базиліка — ні на що не схожий музей, що належить Стамбульському міському муніципалітету. Його відкрили після капітальної чистки і ремонту 1985-1987 рр. Це — підземна базиліка і водосховище одночасно. 336 дев'ятиметрових колон, що стоять у воді, розташовані у 12 рядів — по 28 колон в кожному — відрізняються за сортом мармуру й типом його обробки. Деякі виконані в Коринфському стилі, деякі — в Доричному. Видно, що деякі колони були принесені з руїн інших споруд. Стіни — товсті, кам'яні (товщина 4,80 м). Але призначення базиліки — це водосховище, яке побудували в 6 столітті на місці базиліки. Воно могло вмістити приблизно 100 тис. тон води. Вхідний квиток в підземний музей коштує 10 лір, аудіо-гід — 5 лір.

Ґалатська вежа — вхід 13 лір. Споруда цікава тим, що була побудована ще в часи візантійського імператора Юстиніана (того самого, який замовив побудувати Собор Святої Софії і Цистерну Базиліку). Потім вона використовувалася генуезцями аж до 1453 року. Сьогодні Ґалатську вежу відвідують через неймовірної краси краєвиди — перед вами відкривається історична частина міста, що за затокою Золотий Ріг, азійська частина міста, що за Босфором, а над головою кружляють нелякані чайки, які сідають з вами поруч, наче господарі.

А що можна безкоштовно побачити в Стамбулі? Ось мінімальний перелік:

1. Пішохідна вулиця Істикляль (в перекладі з турецької — вулиця Незалежності). Дістатися туди можна стамбульським Тюнелем — це своєрідний фунікулер, але не такий, як в Києві, а підземний, як метро. До речі, турки його називають другим у світі — після лондонського — метром. Так, це старовинна карликова лінія метро, що має всього дві станції, спроектована французьким інженером Еженом Анрі Гаваном і спільно з англійцями побудована в 1871 — 1875 роках. Нижня станція знаходиться в районі Каракьой (неподалік зупинки трамваю Т1 одразу після перетину Галатського мосту, якщо їхати з району Султанахмет).

По вулиці Істикляль ходить історичний трамвай — цікаво побачити його ввечері — тоді його другий вагончик світиться, бо весь увішаний маленькими вогниками — а з нього лунає жива музика! Так, там сидить справжній бенд і грають наживо на музичних інструментах. Довжина маршруту історичного трамвая всього 1,6 км. Проїзд в ньому оплачується. Але краще пройти пішки і відвідати один-два-три (в залежності від того, хто як полюбляє шопінґ) з численних магазинів, що тут знаходяться.

Цю вулицю здавна вподобали європейці і зупинялися неодмінно тут. Готель “Пера палас” на Істиклялі був і залишається готелем для багатих і знаменитих. Його побудували у 1895 році спеціально для пасажирів першого класу “Східного експреса”, і роман “Вбивство у “Східному експресі” Аґата Крісті написала в одному з номерів цього готелю.

Вулиця також відома рибним базаром (Balık Pazarı) і квітковим пасажем. Останній побудували в 1876 році, а у 1930 році перенесли до Єгипетського базару, а на його місці понаставляли рибні таверни, численні кафе і бари (деякі — навіть з турецькими циганами). На Істиклялі є Римська католицька церква, Грецький православний собор, декілька синагог, мечетей, навчальних закладів, що були засновані різними європейськими націями.

Тут знаходяться консульства Франції, Греції, Нідерландів, Росії, Іспанії, Швеції, Великої Британії. Я не бачила, але відомо, що на цій вулиці влаштовують мітинги протесту, збираються футбольні фани після перемог улюблених команд, а вночі — панки всього світу. Щоб не повертатися назад до Тюнелю, коли пройдете вулицю до кінця, сідайте на площі Таксім на фунікулер Таксім — Кабаташ (також підземний і більше схожий на метро). Кабаташ — це морпорт по-турецьки і назва кінцевої зупинки швидкісного трамваю Т1, яким ви зможете повернутися до історичної частини міста.

2. Султанахмет — це історичний район міста, де розташовані Айя Софія, палац Топкапи і так звана Голуба мечеть, яка називається Султанахмет джамії (мечеть султана Ахмета). Там знаходиться іподром — площа зі знаменитою колоною Костянтина. Він її встановив у першій половині 4 століття, коли вирішив збільшити побудовану ще на початку 3 століття площу. Тоді Стамбул називався Візантієм, а площа була звичайнісіньким іподромом, де влаштовували перегони на колісницях.

З Іподрому видно декілька входів у двір Голубої мечеті. Там ви вже вирішите, чи йти всередину — до мечеті треба заходити без взуття, жінкам покрити голову і бути відповідно одягнутими. Для огляду туристів мечеть відкрита не завжди. Ми потрапили туди вже з другої спроби (з 9 до 11:30 ранку вона точно відкрита).

3. Мечеть Сулейманіє — її треба відвідати хоча б із-за того, що на її території знаходиться могила Гюррем-султан, відомої нам як Роксолана. Там же поруч могила самого султана Сулеймана.

Дістатися туди досить легко — від зупинки трамваю, яка називається “Беязит” (там знаходиться мечеть султана Беязида ІІ), треба йти вулицею паши Фуата в напрямку бухти Золотий Ріг. По дорозі можна отримати задоволення від короткого шопінгу в маленьких типово турецьких магазинчиках.

4. Парк Гюльхане: у перекладі з турецької парк називається “трояндовий двір” і знаходиться внизу палацу Топкапи — через стіну від нього. На двір парк сьогодні аж ніяк не подібний, а по назві зрозуміло, що тут вирощували троянди. І тепер в парку квітів не бракує — навіть взимку зелені газони і різнокольорові квіти.

Дістатися до парку дуже легко — з території палацу Топкапи, де тепер розташований Археологічний музей Стамбула, треба вийти і одразу ж повернути праворуч. Також можна доїхати вже згадуваним трамваєм лінії Т1 до зупинки “Ґюльхане” або пройти пішки вздовж трамвайних колій в напрямку набережної Еміненю — від Султанахмет всього одна зупинка.

І хоча вихід з парку логічно задуманий в кінці його центральної алеї, де праворуч на підвищенні стоїть літня кафешка з прекрасним краєвидом на Босфор, краще повернутися туди, куди заходили, бо вийдете на величезне шосе — проспект Кенеді (там без авто не обійтися!). Як і Київ, 13-мільйонний Стамбул сьогодні страждає від кількості авто і заторів на дорогах.

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стартувала міжнародна слідча комісія Нюрнберг 2.0 щодо коронавірусної афери (відео)

Польський депутат Гжегож Браун разом з іншими польськими державними діячами та німецькими адвокатами дав пресконференцію щодо створення парламентської комісії з розслідування зловживань та порушень...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Андрій Камінь.

Не думаю, що це цілком розумно піарити Туреччину..

Зображення користувача Олена Каганець.

Я не піарю Туреччину, а показую, як там поставлений туризм. Україна могла б так само заробляти на туризмі. Але не з такою державою і державною політикою в сфері туризму... В Туреччині ПДВ на готелі 8%, а у нас 20% + інші податки і збори. На таких туристичних об'єктах, як Лавра і Софія Київська можна було б заробляти, як заробляють турки на Топкапи і Софії Константинопольській, якби наші чиновники туризму дивилися, як інші працюють в сфері туризму, а не тільки "розподіляти" бюджетні кошти.

Зображення користувача Миро Продум.

Константинополь (Стамбул) для нас ще цікавий як перша столиця державного аріанства, тобто арійського хрестиянства, яке стало державною релігією. 

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Зірка Вітошинська.

Цікаві оглядини, Олено! Вражають давні українські назви "Галич", "Ґалатська вежа"... 

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Зображення користувача Оксана Лутчин.

Гарний опис  цікавих місць Туреччини. Тільки прошу звернути увагу, що перший абзац повторюється двічі. І ще такі помилки: 

вони отримала - отримали;

навіть краще - кращий;

 музей знаходиться - музей міститься;

 побудували будівлю - побудували споруду, звели будівлю.

Творімо разом мову Сенсар!

Зображення користувача Миро Продум.

В анонсі допускається використання фрагментів з основного тексту статті. 

Дякую, Оксано, за гарну роботу! Хай живе Сенсар!

 

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!