Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

40 мільйонів років тому Україна була островом

Світ:

Підтвердження цього знайдено у волинському бурштині — скам’янілій смолі древніх дерев. За жовтогарячий колір його часто називають сонячним каменем.
40 мільйонів років тому територія північно-західної України була островом. На ньому ріс ”бурштиновий” ліс. Точніше дерева, смолі яких ми зараз завдячуємо покладами бурштину на Волині.

— Флору того часу вивчити за бурштином неможливо. А от про фауну ”законсервовані” в бурштині комахи можуть розповісти багато чого, — каже куратор бурштинової колекції Інституту зоології імені Івана Шмальгаузена Національної академії наук України Євген Перковський, 45 років.

Острів на півночі України простягався від заходу сучасної Київської області і до сходу Волинської. Приблизно мав форму острова Куба. Територія сучасної Білорусі і більшість території Польщі в той час були під водою. А от на місці Балтійського моря була суша. Принаймні на тій його частині, що ближче до України. Клімат був теплим, росли дерева, схожі на дуби. Поміж хвойними траплялися пальми. Припускають, що смола виділялася з дерева псевдолярікс, або, як його ще називають, золотої модрини. Подібні зараз ростуть на сході Китаю. Для того щоб смола стала бурштином, треба більше мільйона років.

Ще десятиріччя тому в Україні комах у бурштині не вивчав ніхто. Майже не було матеріалу — власне українського бурштину. 2000 року почали формувати колекцію скам’янілої смоли із вкрапленнями комах. Тоді Інститут зоології купив зразки бурштину на Державному підприємстві ”Бурштин України”, що в Рівненський області. Зараз науковці витрачають по 1300 грн за кілограм. Уже назбиралося 10 тис. вкраплень комах, кліщів, павуків у бурштині. Ця колекція сьогодні є найбільшою у Східній Європі.

За шість років було відкрито 48 нових видів прадавніх комах і павуків. Вони відрізняються від комах балтійського бурштину. А це зайвий раз доводить, що вони розвивалися окремо на острівному просторі. Найбільшими серед них є п’ятиміліметрова бджола Жеріхіна, яку називають так на честь російського дослідника прадавніх комах, та мурашка олігомірмекс український. А от бджоли, подібні до сучасних, бувають раз на п’ять тисяч зразків бурштину.

— Нам трапилася раз із десяти тисяч, — розповідає Перковський, дістаючи з маленької герметичної коробки пакетик зі шматком бурштину.

Зберігають колекцію у сейфах Інституту зоології. Для бурштину важливо, щоб не було надто сухо й гаряче. На закупівлю бурштину та обладнання сховища $10 тис. виділив ”Укрексімбанк”.

Зараз бурштин в Україні промислово видобувають на родовищі в околицях селища Клесів, що на Рівненщині. Його почали розробляти 1994 року. Видобувають по 2,5–3 тонни на рік. За даними геологічної розвідки, бурштинові поклади є також у Новоград-Волинському районі на Житомирщині.

— Ми продаємо свою продукцію по всій Україні, трохи у Молдову, — розповідає заступник директора з виробництва підприємства ”Бурштин України” Сергій Кучер, 38 років. — Є й інші пропозиції щодо поставок. Проте ми ще не задовольнили попиту в Україні.

У світі останніми роками дослідники бурштину відкрили новий ряд комах. 2002-го це зробили німецькі учені на зразках балтійського бурштину. Науковці описали комах мантофазматодеа. Згодом у Південній і Східній Африці знайшли їхніх прямих нащадків.

-----------------------------
В тему:

Земля Сонячного Вепра: Борія, Гіперборія, Вишня Борія

Рівненський бурштин допомагає вченим

В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи