Зображення користувача Володимир Щербина.
Володимир Щербина
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Сергій Капица в Києві

Світ:

7 травня гостем “Елітарної світлиці” в Будинку вчителя був член Римського клубу, автор та ведучий телепрограми «Очевидное - невероятное», президент Євразійського фізичного товариства, віце-президент Російської академії природничих наук професор Сергій Петрович Капица.

Невеликий зал на третьому поверсі Будинку вчителя був заповнений вщент. Вів вечір голова Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України академік НАН Ярослав Яцків. Він представив Сергія Петровича і серед іншого нагадав присутнім, що рід Капица має українське коріння, про що завжди пам’ятав і батько поважного гостя.

Сергій Петрович почав свій виступ із невеликої вітальної промови, яку виголосив українською мовою, чим одразу викликав ще більшу прихильність залу. А потім перейшовши вже на російську, серед іншого відзначив, що назву передачі «Очевидное - невероятное» він узяв з одного з фільмів Київської студії документальних фільмів, що в ті часи славилась далеко за межами України.

Лекція пана професора була присвячена питанням демографії. Уже кілька років Сергій Петрович вивчає динамику чисельності населення Землі. Ще 20 років тому говорити про демографію в науковому суспільстві було щось на зразок вимовляти слово “секс” в інституті шляхетних дівчат. Але сьогодні цією темою наукові кола цікавляться вельми активно. Лекція була дуже цікава й насичена фактами, графіками, розрахунками. В даному матеріалі згадаємо лише про деякі моменти.

Якщо побудувати графік залежності кількості осіб якогось біологічного виду від середньої маси особі, то виходить нормальна плавна крива. Але з цього графіку різко випадає кількість Homo Sapiens. Кількість людей на планеті приблизно в 100 тисяч разів більше, ніж “розрахована”. І відповідно з цієї закономірності “випадають” (теж приблизно в 100 тисяч разів) домашні тварини: корови, собаки, кішки тощо.

На Землі сьогодні живе 6 млрд. людей. Щодня додається 250 тисяч людей, а щосекунди з’являється 3 нових людини (18 народжується, а 15 умирає). Чи можна описати процес росту населення людей кількісно? Чи можна розглядати проблеми демографії так, як натуралісти розглядають природні процеси?

Традиційна демографія сильно прив’язана до національних границь: демографи звикли розглядати населення якої-небудь замкнутої області - країни, регіону, вивчати переважно розвиті країни. Але якщо замикати дослідження на окрему країну, то важко зрозуміти, що відбувається зі світом у цілому. С.П.Капица вважає, що населення Земної кулі треба розглядати як єдину систему, тому що наша планета саме і є замкнутий регіон.

Ще в 60-х роках демографи підрахували, що до 2025 року населення Землі повинне скласти 200 млрд. людей. На думку С.П.Капиці, ця цифра абсурдна, тому він звернувся до відомих у математиці прийомах позбавлення від подібного роду безконечностей. Крім того, він вилучив зі свого розгляду процес міграції населення (тому що з Землі поки нема куди дітися), а також співвідношення між народжуваністю й смертністю. Зовсім не баланс між народжуваністю й смертю визначає процес росту, а щось інше. Усе людство об’єднане разом, демографія світу - це демографія динамічної системи.

Учений вивів експонентне рівняння, що описує ріст народонаселення, відповідно до якого швидкість росту обернено пропорційна квадрату народонаселення. Дане рівняння описує закон розвитку народонаселення усього світу, його не можна застосовувати до населення однієї країни. Графік даного рівняння, побудований у подвійному логарифмічному масштабі, показує цілком розумні цифри для минулого і для майбутнього населення планети, що підтверджують різні дані. Так, знаменитий французький антрополог Верб Копиць, професор Колеж де Франс (він вів розкопки в Танзанії), сказав С.П.Капиці, що 1,5 млн. років тому на Землі жило приблизно 100 тисяч чоловік, оскільки, за польовими даними, в Африці було тоді 1000 стоянок, де жили приблизно по 100 чоловік. Ця цифра збігається з тією, що розрахована по рівнянню С.П.Капиці. Він також підрахував, скільки усього жило людей на Землі за всю історію - приблизно 100 млрд., що збігається з розрахунками інших учених.

Протягом 1,5 млн. років чисельність людей прогресивно росла. В даний час швидкість росту населення різко знижується - демонструє явище демографічного переходу, що учені відкрили ще на початку століття. Причина демографічного переходу в тім, вважає С.П.Капица, що людство не може більше розвиватися швидше. Це наша ціна за володіння розумом. Ми уперлися в те, що для розвитку індивідуального розуму потрібно 45 років. З цієї причини ми змушені перебудовувати швидкість росту нашої чисельності. Фукуяма в книзі “Кінець історії” помітив, що людство далі не може розвиватися такими темпами, щось повинно відбутися. Але це не кінець історії, як він думав, а кінець даного періоду розвитку людства. С.П.Капица висловлює допущення, що багато лих і в нашій країні, і в усьому світі зв’язані з цією раптовою зупинкою. Потяг історії, що мчався цим шляхом, досяг граничної швидкості і вже не може далі рухатися, він повинний зупинитися, зійти з рейок, що ведуть у нескінченність. У першу чергу рвуться багато культурних зв’язків, тому що якщо матеріально ми можемо розвиватися, то інформаційно (або духовно) так як раніше ми вже не встигаємо. Причина в тім, що людина не просто тварина, що розмножується, а розумна істота, і їй необхідний час для дозрівання розуму, ті самі 45 років. От природна причина демографічного переходу.

В різних країнах цей демографічний перехід відбувається неодночасно. Першим його пройшла Франція. Пізніше він відбувся в деяких інших європейських країнах, Росії тощо. За розрахунками С.П.Капиці в африканських та азійських країнах цей перехід ще попереду. Якщо побудувати підсумовуючий графік, то демографічний перехід для населення Землі відбудеться десь в першій половині ХХІ століття, коли людство досягне максимуму 10-12 млрд., після чого кількість населення знизиться та стабілізується.

“Мені здається”, - закінчує С.П.Капица – “що зараз іде стабілізація світової демографічної системи по всіх параметрах. Ми переходимо в новий режим розвитку, при якому необхідно відмовитися від кількісного росту населення і навчитися якісно використовувати людські ресурси”.


----------------------------------------------

Якщо Вас цікавлять проблеми глобальної демографії, то раджу прочитати книгу С.П.Капиці


“Сколько людей жило, живет и будет жить на земле” (рос. мовою)

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи