Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

600 тисяч людей померли на Харківщині за два місяці 1933-го року

Cаме за ці місяці Харківська область дала Радянському Союзу рекордну кількість зерна, в той час як селяни, що його збирали, вмирали цілими селами.
Експозицію документів і свідчень Харківський історичний музей готує до річниці Голодомору. Зі звітами, за якими приховано сотні тисяч трагедій, ознайомився Олег Гулик, який продовжує серію репортажів пам'яті Голодомору. Сьогодні – з тодішньої столиці України.

У голодні тридцяті Харків хоронив провінцію. Тодішня столиця вижила, область – вимерла. Місцеві музейники готують експозицію до річниці Голодомору. Лише за два місяці 33-го 600 тисяч небіжчиків. На початку того року місто закрили для селян. Ті, кому вдалося прорватися, – непритомніли просто на тротуарах біля урядових будинків. Чиновники і партійна номенклатура не голодували.

Валентина Казус, завідувачка відділом Харківського обласного історичного музею:
"Згадує один і з тих, що написав, що дами, може це дружини урядовців, виходили на лавочки, сідали і годували пташок хлібом, зерном. Одні голодували – інші жили більш-менш нормально".

Більша частина свідчень харківських музеїв стосується звітів. Не про голод, а про надзвичайні темпи хлібоздачі. Є звернення вчителів, лікарів та простих селян. Їх не розглядали – лише рядочки забірних хлібних книжок ряснішали. Як могили довкола Харкова, зазначає Микола Солоненко. Його дядько возив першого секретаря міськкому партії. За його словами, партійні боси наперед знали про цілеспрямоване винищення українства.

Микола Солоненко, краєзнавець:
"У Росії та Білорусі, і Північному Казахстані голодували райони, які заселені українцями. Воронезька, Білгородська, південь Брянської області, Берестейщина, Пінщина, степові райони Саратовської області – там теж жили українці".

Українці були класом, який важко піддавався колективізації і комунізації. Для любові до ідеалів Сталіна - урок голодомором. У вимерлі українські райони привозили росіян, переважно відставних червоноармійців. Лише до Харківської області сорок ешелонів. Вимучених голодом місцевих ідеологізували їжею.

Ольга Гнезділо, працівник Харківського державного архіву:
"Прийняти до відома заяву замнаркомснаба України Берліна, передану по телефону, про те, що для обслуговування демонстрації відпускається 35 тонн білої муки, 25 тонн ковбаси. Ці продукти передати міськснабвідділу для розподілу по організаціях для того, щоби забезпечити видачу французьких булок демонстрантам".

На околицях столиці викопували ями для померлих селян. Їхні родичі хапали червоні прапори і повзли на комуністичну демонстрацію. За хліб із ковбасою. Того року у Харкові відбулася найбільша довоєнна першотравнева демонстрація. Брами міста відкрилися і сюди зійшлися усі знедолені з околиць. Вони кричали “ура” від відчаю, бо не знали чи доживуть до наступного світлого свята – дня солідарності трудящих.

---------------------------------
В тему:

Вони вбивали українців

Маску зірвано
В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Україна набирає швидкість для стрибка!

Американський трамплін: структура переходу України до реалізованої нації третього рівня

Запропонований підхід дозволяє нам перебувати в центрі націотворення, не перетворюючись з погляду масової свідомості на якусь «екзотику», «альтернативу» чи «андеграунд». Ми перебуваємо в головному...

Останні записи