Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
7

Комп’ютерним іграм уже 70 років

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

Коли взимку 1948 р. була запатентована перша комп’ютерна гра, ніхто не очікував, що це стане початком нового культурного явища. «Історики кажуть, що медіа завжди народжується двічі – спочатку як технологія, а потім як соціальний інститут. Народження комп’ютерних ігор запустило важливі соціальні процеси», – сказав професор Мірослав Філіцяк, культуролог Вищої школи соціальної психології у Варшаві.

Якою була перша гра?

«Треба було встановити доріжку снаряда і влучати в ціль. Тому ідея була дуже військовою, але включення цих ранніх ігор в історію військового комплексу має інший вимір. Багато перших продуктів, які були предками ігор, використовували обладнання, вироблене для армії. Проте проект 1948 р. був повністю електромеханічним, там не було жодної програми», – зазначив Мірослав Філіцяк.

«Деякі люди вважають першою комп’ютерною грою «Tennis for Two» («Тенніс на двох»), яка була створена через 10 років. Там використовували екран осцилографа й аналоговий комп’ютер. Це не змінює того факту, що про її існування навіть не здогадувалися майбутні піонери галузі, а ігри, які можна було придбати для дому для власного використання, з’явилися через два десятиліття по тому, коли комп’ютери масово почали виходити за межі дослідницьких центрів», – додав він.

Осцилограф був екраном

На початку насправді навіть не було комп’ютерів. «Екраном був осцилограф. Крім того, запатентований пристрій ніколи не надходив у виробництво, створювалися тільки прототипи. Однак цей ювілей є цікавим приводом для обговорення, що є комп’ютерною грою, що ми можемо вважати предками ігор і так далі», – зазначив він.

Експерт визнав, що ігри були примітивними. «Така умовність графіки супроводжувала навіть перші домашні ігрові консолі, в яких треба було контролювати крапку на екрані, а решта елементів створювалася за допомогою наклейок на екран... У Польщі бум комп’ютерних ігор почався тільки в епоху 8-бітних комп’ютерів, орієнтовно в середині 1980-х років. Ці машини мають своїх шанувальників навіть сьогодні, у Польщі є багато фанатів ретро-ігор. Це, в основному, чоловіки віком від 40 років, які збирають старе обладнання та ігри. У Польщі це трохи комічно, адже ці люди часто збирають те, чого вони не могли собі дозволити в 1980-х. Оригінальні ігри або взагалі не були у нас доступні, або їхня ціна була абсурдно високою. Зрештою, історія ігор у Польщі почалася з масового піратства», – пригадав професор.

Феномен ігор давно захоплює вчених. Психологи звернули увагу, що комп’ютерні ігри, завдяки отриманим балам, дозволяють досягти більшого чи меншого успіху, що впливає на так званий центр винагороди в нашому мозку. «Це лише одна з можливих моделей пояснення механізму впливу гри. Справа ускладнюється тим, що ігри, як і будь-які інші носії, дуже відрізняються одна від одної. Головоломки, мережеві ігри, в яких потрібно взаємодіяти з іншими користувачами, ігри, де треба всього лиш грати на пластиковій гітарці, – усі вони насправді мають мало спільного», – зауважив він.

Філіцяк визнав, що значення має також художній, психологічний, соціальний, технологічний, історичний та інші фактори. «Ми можемо говорити про ігри як щось із такого ж розряду, як кіно чи література. Але ми можемо поставити їх в інший ланцюжок. Наприклад, порівнювати їх зі старими іграми, які супроводжували людей із незапам’ятних часів. Відмінність полягає в тому, що зараз ми працюємо з комп’ютером і з ним же й відпочиваємо, тому форму розваг довелося змінити», – пояснив культуролог.

 

Наші інтереси: 

Пізнавально.