Аватар пользователя Володимир Федько
Володимир Федько
  • Visits: 34
  • Хиты: 38

Знайти себе: самоактуалізація і самореалізація як вищий прояв духовного розвитку

Людина мисляча повинна знайти своє місце в житті.


Рано чи пізно людина мисляча задає собі запитання – навіщо Я з’явився на світ!? Питання це може заскочити людину як на вершині успіху, так і в критичній ситуації, коли людина сильно страждає, її життєві сили майже вичерпані і сенс подальшого життя ставиться під глибокий сумнів.

Людина атеїстичного мислення має дві відповіді на це запитання. Одна з них – мої батьки хотіли мати дитину і, таким чином, народився Я. Другий варіант – мої батьки не вбереглися під час сексу, мати завагітніла і, таким чином, народився Я.

Людина віруюча, розуміючи що без Волі Господньої нічого в світі не відбувається, вважає, що її поява на світ є частиною Плану Бога. Спираючись на таке пояснення, людина логічно приходить до наступного питання: А в чому ж полягає моЯ місія на Землі!?

Щоб дати відповідь на це питання людина перш за все повинна з’ясувати: Хто Я!?

Складність відповіді полягає в тому, що людина схильна применшувати свої недоліки і перебільшувати та прикрашати свої чесноти і гарні якості. А від правильної самооцінки залежить вибір шляху і подальший розвиток.

На мій погляд, найкращим інструментом для самооцінки, самоактуалізації і самореалізації є «піраміда Маслоу» - ієрархія людських потреб і їх задоволення.

Згідно А. Маслоу, "людські потреби розташовуються у вигляді ієрархії. Іншими словами, появі однієї потреби звичайно передує задоволення іншої, більш нагальної. Людина – це тварина, що постійно відчуває ті чи інші бажання" (Maslow A., 1943). Маслоу визначає п'ять наборів цілей, які він називає базовими потребами. До них він відносить: фізіологічні потреби, потреба в безпеці, потреба в любові, потреба в задоволенні почуття власної гідності і, нарешті, потреба в самоактуалізації (потреба особистого вдосконалення). Ієрархічна природа цих потреб або цілей означає, що "домінантна мета монополізує свідомість і певним чином стимулює і організує різні здатності організму, потрібні для її досягнення. Менш насущні потреби мінімізуються або навіть забуваються і заперечуються " (Maslow A., 1943).

В той же час, Маслоу допускав, що можуть бути винятки з цього ієрархічного розташування мотивів. Він визнавав, що певні творчі люди можуть розвивати і виражати свій талант, не дивлячись на серйозні труднощі і соціальні проблеми.

Абрахам Маслоу також припускав [і життя довело правильність його припущень. - В. Ф.], що деякі сильні особистості можуть створювати власну ієрархію потреб завдяки особливостям своєї біографії. Наприклад, люди можуть віддавати більший пріоритет потребам поваги, а не потребам любові і приналежності. Таких людей більше цікавить престиж і просування по службі, а не інтимні стосунки або сім'я.

Ключовим моментом в концепції ієрархії потреб А. Маслоу є те, що потреби ніколи не бувають задоволені за принципом "все або нічого". Потреби частково збігаються, і людина одночасно може бути мотивована на двох і більше рівнях. Вчений зробив припущення, що середня людина задовольняє свої потреби приблизно в наступній ступені: на 85% – фізіологічні, на 70% – безпеки і захисту, на 50% – в любові і приналежності, на 40% – самоповаги і на 10% – самоактуалізації (Maslow A., 1970).

Грунтуючись на теорії Маслоу, я, наприклад, вважаю, що у людини мислячої більш високий пріоритет завжди повинні мати потреби духовні, незважаючи на те, повністю задоволені її фізіологічні потреби чи частково. Тільки пріоритет духовного над біологічним дає можливість людині самоактуалізуватися, самореалізуватися і, таким чином, виконати місію, яку на неї поклав Господь!

***

Не викликає сумніву, що на основі «піраміди Маслоу» кожен індивідуум може побудувати більш деталізовану ієрархію власних потреб, визначати наскільки вони задоволені і планувати свій подальший розвиток.Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

«Євангеліє Ісуса Хреста» (Львів, «ПІРАМІДА», 2017 - 596 с. Зладив Ігор Каганець)

Яскравий подарунок для тих, кого любимо – «Євангеліє Ісуса Хреста» (Ігор Каганець, 2017)

Даруючи книги, ми розширюємо коло однодумців. Для придбання цієї книги насамперед треба визначитися з варіантом палітурки книжки (тверда чи м’яка) і кількістю примірників, порахувати загальну...

Кращий коментар

Аватар пользователя Богдан Бень
0
No votes yet

Піраміда Маслоу має певний сенс, але дуже обмежений. Тут би хотів звернутися до Андрея Шептицького з його розумінням, що матеріальне має відповідати духовному. І те і те важливе, потрібне та корисне. Інша справа, що є речі важливіші, а є менш важливі. Різна вага оцінок в 5-ти вигодах якраз і показує пріоритет духовного, морального, інтелектуального над матеріальним

Комментарии

Аватар пользователя Миро Продум
0
No votes yet

Занурився у своє минуле аж до дитинства і побачив, що рух цією ієрархією потреб я починав згори донизу. З самого початку мене найбільше цікавили питання "Хто я?", "Яке моє місце у світі?", "Як зробити щось велике і унікальне?".

Натомість те, що лежить в основі "Піраміди Маслоу", мене абсолютно не цікавило, я про це навіть не думав.

Так що ця теорія описує тільки частину реальності. Тобто вона справедлива для частини людей, можливо більшої, але не для всіх. Власне, Маслоу сам про це і сказав.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Аватар пользователя Оксана Колосовська
0
No votes yet

Хотіла написати розумний коментар, але не знаходжу потрібних слів.

На мою думку, ця піраміда зовсім неправильна.

Як не можна починати розвиток з самого нижнього щабля (і при цьому не думати про мораль – ми ж все-таки люди!), так і не можна повністю віддатися творчості чи питанням моралі і в той же час мати абсолютно незадоволені потреби фізичні.

Мені здається, кожна людина в процесі розвитку так чи інакше зачіпає кожний щабель цієї піраміди, просто у різній мірі. І міра ця залежить від оточення, від мети, від бажання стати кращим.

Аватар пользователя Миро Продум
0
No votes yet

Якщо хочеш щось зрозуміти - поглянь, звідки воно почалося.

Вікіпедія про автора теорії:

А́брагам Маслоу (Маслов; англ. Abraham Harold Maslow; 1 квітня 1908, Нью-Йорк — 8 червня 1970, Нью-Йорк) — видатний американський психолог українського єврейського походження, засновник гуманістичної психології.

Російськомовна Вікіпедія конкретніша:

"Маслоу был самым старшим из семи детей бондаря Самуила Маслова и Розы Шиловской, которые эмигрировали из Киевской губернии в США в начале XX века.
Родился он в еврейском районе Бруклина. Отец работал бочаром; родители часто ссорились. Когда ему было девять лет, семья переехала из еврейского района города в другой, нееврейский, и поскольку у Маслоу была ярко выраженная еврейская внешность, он узнал, что такое антисемитизм.
Абрахам был одиноким, застенчивым и подавленным молодым человеком".

Так що в цій теорії треба враховувати етнокультурну специфіку автора.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

Правильність/помилковість теорії визначається практикою.

Погляд навколо підтверджує, що переважна більшість людей знаходиться на самому низу піраміди і не дуже прагне піднятися вище!

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

Рівень духовності пересічного громадянина визначається масовою культурою суспільства, тобто літературою, мистецтвом і, в основному, телебаченням.

Передивившись протягом місяця вітчизняні телесеріали і особливо телешоу, можна мати уяву щодо духовності населення, яке споживає цю масову культуру!

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Аватар пользователя Явсе Світ
0
No votes yet

Духовність і Культура це різні речі...Світ кишить культурними інтелектуалами,які написали багато книжечок про Духовність і про Бога не маючи ніякого ні уявлення ні сприйняття Бога...

Вірю в те, що розумію.

Аватар пользователя Миро Продум
0
No votes yet

З другого боку, якщо поглянути на дітей, то їх цікавить самоактуалізація, а не те, що внизу піраміди.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Аватар пользователя Явсе Світ
0
No votes yet

"Людина віруюча, розуміючи, що без Волі Господньої нічого в світі не відбувається, вважає, що її поява на світ є частиною Плану Бога"...

Це не людина віруюча, а раб божий, або трамвай, якому проклали колію...

Абрахам Маслоу це напевне один із тих вчених, які показують людям свого язика...

Вірю в те, що розумію.

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

Ваша версія Вашої появи на світ?

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Аватар пользователя Явсе Світ
0
No votes yet

Можливо наша поява є Волею Творця.Та життя ми проживаємо згідно даної нам Свободи Волі...інакше все втрачає сенс і є просто ляльковим театром...

Вірю в те, що розумію.

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

У переважної більшості людей відсутня "Свобода Волі", а присутній стадний інстинкт і схильність піддаватися впливу маніпуляційним технологіям.
Доказом цього є, наприклад, життя в СРСР, де я народився і в якому прожив велику частину свого життя.

Відносно порівняння з "ляльковим театром" я цілком згідний.
"Кукловоди" з ЦК ВКП(б) / ЦК КПСС і масовка з населення.

"Україна без..." і "Майдани" з того ж театру. Тільки "кукловоди" з олігархії, а масовка залишилася та ж сама (склад, правда, трохи оновився).

Quote:
Можливо наша поява є Волею Творця.Та життя ми проживаємо згідно даної нам Свободи Волі...інакше все втрачає сенс і є просто ляльковим театром...

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Аватар пользователя Богдан Бень
0
No votes yet

Якщо людина частинка соборної особи Творця Всесвіту, то її Воля появитися на світ є також і волею Творця. Тож тут нема жодної суперечності.

Аватар пользователя Богдан Бень
0
No votes yet

Піраміда Маслоу має певний сенс, але дуже обмежений. Тут би хотів звернутися до Андрея Шептицького з його розумінням, що матеріальне має відповідати духовному. І те і те важливе, потрібне та корисне. Інша справа, що є речі важливіші, а є менш важливі. Різна вага оцінок в 5-ти вигодах якраз і показує пріоритет духовного, морального, інтелектуального над матеріальним

Аватар пользователя Явсе Світ
0
No votes yet

Є зовнішній світ,в якому живе людина і який вона усвідомлює,а є внутрішній,про який більшість лише догадується...У зовнішньому світі наш егоїстичний розум-его шукає в усьому "вигоди" і пробує це проектувати на внутрішній світ (духовний)...Справа у тому,що у внутрішньому світі нема "вигод",нема більш важливих речей і менш важливих,нема нічого інтелектуального (машинного)...

Вірю в те, що розумію.

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

"Внутрішній світ" - віртуальна реальність, в якій людина справжня, тобто їй не потрібно щось приховувати та грати на публіку якусь роль.

У людини чесної і шляхетної внутрішній світ співпадає з зовнішнім, тому у неї свідомість не роздвоюється і вона веде себе природно.

Людина ж нечесна і низька змушена приховувати свою ницість перед зовнішнім світом і людьми чесними і шляхетними. Тому така людина має роздвоєну свідомість і подвійну мораль.

Ілюстрацією є слова з відомої пісні "Наутілус Помпіліас":
"Одни слова для кухонь, другие для улиц..." (рос.)

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Аватар пользователя Явсе Світ
0
No votes yet

"Внутрішній світ" (духовний) це зовсім не віртуальна реальність...це справжня реальність,яка є вертикальним напрямком розвитку людини..."зовнішній світ" це горизонтальний напрямок розвитку людини...ці два світи перетинаються у свідомості людини...це потрібно зрозуміти і зробити свідомий вибір куди рухатися...

Справа в тому що двері до "внутрішнього світу" закриті для тих,хто шукає "вигод" від нього...

Nautilus Pompilius / Наутилус помпилиус - Дыханье

Вірю в те, що розумію.

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

"Внутрішній" чи "духовний"... Світ не є даним індивідууму від народження, а формується протягом всього життя.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Аватар пользователя Володимир Федько
0
No votes yet

У "внутрішньому світі" існує своя, присутня індивідуму, ієрархія цінностей. Досить часто вона не співпадає з ієрархією цінностей, що прийняті в певному суспільстві. Це характерно для держав з комуністичною ідеологією.

Quote:
у внутрішньому світі нема "вигод",нема більш важливих речей і менш важливих,нема нічого інтелектуального (машинного)...

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!