Категорія:

Світ проти окупації Монсанто. А Україна? 15 причин не пускати на наші землі глобальні корпорації (частина 1)

Доходи великих корпорацій від продажу ГМО-насіння і гербіцидів до них, а також виробництва дешевого м'яса тварин, вигодуваних ГМО-кукурудзою, співрозмірні з доходами нафто-газового бізнесу.

Всього декілька великих транснаціональних корпорацій, таких як Монсанто, Сингента, ДюПон та Баєр патентують продукцію і монополізують виробництво насіння та агро-хімії.

15 проблем, які вже наробили глобальні сільськогосподарські корпорації в різних країнах по всьому світу:

15. Поява «супербур'янів» і «супершкідників», стійких до хімічної обробки.

Сполученим Штатам загрожує епідемія стійких до гербіцидів «супербур’янів», яку деякі дослідники пов’язують з розповсюдженням ГМО-технологій. Це звинувачення представники індустрії відкидають. Однак, згідно з деякими дослідженнями, ситуація для американських фермерів може виявитись критичною.

Ряд вчених вважають, що причині цьому - надмірне споживання гербіцидів, викликане наявністю ГМ-рослин, стійких до них. США – передова країна з використання агро-хімії та ГМО-технологій. На багатьох великих фермах бур’яни, нечутливі до найвідомішого в світі гербіциду – гліфосату – ростуть на соєвих, бавовняних та кукурудзяних полях. Більшість з цих полів засіяні ГМ-насінням, нечутливим до отрути. Про це говориться у дослідженні, розміщеним в журналі Science у вересні 2013 року.

Майже половина американських фермерів у 2012 році повідомили, що на їхніх полях ростуть бур’яни, не чутливі до гліфосату.

Тепер потрібно набагато більше гербіцидів, щоб хоч якось намагатись стримувати «супербур'яни».

Подібний механізм діє і по відношенню до комах-шкідників. 

14. Смерть комах-запилювачів - бджіл і метеликів

Одним з рекламованих переваг генетично модифікованих культур є те, що засіб від бур'янів вбиває тільки шкідників, що нібито призводить до збільшення врожаю. На жаль, методи, що використовуються біотехнологічними компаніями по захисту зернових культур від шкідників, також підозрюють у вбивстві корисних і життєво важливих комах, таких як бджоли і метелики.

В Сполучених Штатах скорочення популяції медоносної бджоли склало 42,1% з квітня 2014 по квітень 2015 року, що вище 34,2% за 2013-2014 рік і є другою великою річною втратою на даний час.

На перший погляд може здатися, що не варто так пильно звертати увагу на життя деяких прикрих комах, але це короткозоре мислення. Зникнення комах-запилювачів в кінцевому рахунку може призвести до краху виробництва продуктів харчування.

Все тому, що комахи запилюють одну третину продовольчих зернових культур (за бджолами 80 відсотків з цього числа). Економічний ефект від запилення бджолами рослин в 15 разів перевищує вартість одержуваного від бджіл меду.

Завдяки запиленню рослин, головну роль в якому грають бджоли, у світовому масштабі отримують щорічно близько € 265 млрд у вигляді збільшення врожаю і поліпшення якості насіння.

Таким чином, замість того, щоб вирішувати проблеми нестачі продовольства, генетично модифіковані продукти тільки погіршують ситуацію.

Так чому виробники ГМО дозволили вирощувати свої культури, які вбивають метеликів і бджіл? Дуже важко виділити один фактор ГМО-технологій, відповідальний за загибель комах. Це і рідкі інсектициди, фунгіциди, безпосередньо генетично модифіковані сільськогосподарські культури, потужні засоби від бур'янів. Тим часом, популяції бджіл продовжують зменшуватися, популяції метеликів досягли рекордно низького рівня.

Хоча незрозуміло, чи шкідливі самі ГМ-культури за своєю природою для корисних комах. Принаймні, вони увічнили масове використання хімікатів, які вже без сумніву шкодять комахам і порушують їх взаємозв'язок з рослинами (наприклад, метелики які відкладають яйця на молочаї).

13. Фермери позбавляються можливості збирати насіння.

Принципово, сільське господарство являє собою простий процес: з насіння рослин вирощуються сільськогосподарські культури, збирається їх урожай і заготовлюються насіння для посіву на наступний рік. На жаль, такі ГМО компанії, як Монсанто позбавляють фермерів останнього кроку, тим самим підвищуючи витрати ще більше, змушуючи фермерів постійно купувати за акційною ціною генетично модифіковане насіння на кожен сільськогосподарський сезон. Справді, як показав випадок судового розгляду між американським фермером містером Боуменом і Монсанто, в США буде незаконним збирати насіння будь-яких вирощуваних культур Монсанто і використовувати їх пізніше. Справа Боумена пройшло весь шлях судових інстанцій до Верховного суду і, незважаючи на протести громадськості, 70-річний фермер був одноголосно визнаний винним в порушенні патентних прав, після того як він придбав (сам того не знаючи) і використовував друге покоління насіння Монсанто.

Заборона фермерам збирати насіння насправді означає, що великі корпорації у кінцевому рахунку зможуть отримати повний контроль над насінням у світі, над попитом цінами і сортами. Наразі тільки три мега компанії контролюють більше половини світового ринку насіння, що дозволяє цінам стрімко рости вгору. Наприклад, середня ціна сої продаваної для посадки виросла з 1995 року на 325 відсотків. Все стає ще страшніше, якщо врахувати, що Монсанто розробила і володіє патентом на «ген термінатора», який може зробити насіння рослин стерильними. Таким чином, фермери, замість того, щоб зберігати насіння від минулого врожаю, будуть змушені щороку закуповувати їх у корпорацій

Гравець: 
Любава Дзен

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка