Важливість: 
3
Психологія натовпу: як не піддатися думці більшості

Для вивчення ефекту натовпу було створено цілу галузь в науці – психологія натовпу. Поведінка людини, що опинилася в місці масового скупчення людей, починає змінюватися, причому аж ніяк не в кращу сторону. Зберігати свою індивідуальність буває непросто, але необхідно.

В натовпі знижується здатність до критичного мислення, слабшають інтелектуальні здібності. Людина ризикує піддатися тим ідеям та діям, до яких схильний натовп, не замислюючись про доцільність цього для себе особисто, пише Ukr.Media.

Це – опис класичного випадку знаходження в компанії людей, але натовпом в більш широкому сенсі можна назвати і суспільство, яке весь час намагається схилити нас до того чи іншого поводження. В цих умовах зберігати свою індивідуальність буває непросто, але необхідно. Так які кроки в цьому напрямку ми реально можемо зробити?

Сформувати свої власні життєві принципи та орієнтири

Мати стійкі переконання щодо ключових питань в житті надзвичайно важливо для того, щоб можна було назвати себе цілісною особистістю. Адже саме на цьому базисі будується особистість, тому вона неповторна. Людину, яка має свою позицію і не соромиться відстоювати її за потреби, поважають. А «порадники», зрозумівши (іноді для цього буває досить пари хвилин), що вони нічого не доб'ються, просто дають спокій. У таких людей менше шансів піти за натовпом — у них є свій власний шлях.

Не намагатися сподобатися всім

Прагнення бути хорошим в очах всіх, хто тебе оточує, тільки з боку здається позитивним явищем. Насправді, психологія натовпу і його думка, яка постійно змінюється, змушує людину з плином часу втратити своє особисте «Я». Або воно навіть не буде гідно сформоване, якщо мова йде про дітей і підлітків. А це дуже небезпечно, оскільки цим людям буває дуже складно визначитись з власними бажаннями (на них просто немає часу, адже вони постійно займаються виконанням бажань інших людей). Їм буває складно спілкуватися, а соціуму легко натиснути на таку людину і маніпулювати нею.

Контролювати емоції

Емоції — це стихія, але така вже наша психіка, що ми живемо саме емоціями. Чи можна їх контролювати? У прямому сенсі навряд чи. Але ми однозначно можемо навчитися розуміти свій емоційний стан, усвідомлено відчувати, ставити собі правильні питання і шукати відповіді. Чому ця емоція виникла, як з нею впоратися, якщо вона негативна або може мати руйнівні наслідки, якщо їй піддатися? А також можливо і необхідно опанувати навичку правильного вираження емоцій, щоб позбавитись, з одного боку, великих конфліктів, а з другого боку — посилить самоконтроль і не дозволить піддатися стихійності натовпу.

Промовчати в ситуації, коли це вигідно

Стримувати себе, коли зачіпають за живе, безумовно, непросто. Але чи завжди так вже необхідно висловлювати своє «фе»? Зупиніться і постарайтеся подивитися на ситуацію з боку, так би мовити, тверезим поглядом. Вам, швидше за все, відкриється найбільш вигідна і сприятлива стратегія поведінки. Так, іноді протистояння не уникнути — в цьому і полягає психологія натовпу. Але вміння не роздмухувати конфлікт на рівному місці — теж мистецтво, володіння яким піде на користь кожному.

Довіряти собі і своїм рішенням

Якщо ви не впевнені у своїй позиції і в те, що хочете зробити, це неминуче відчує навколишнє суспільство, яке одразу сприйме вашу невпевненість як ахілесову п'яту. І будьте впевнені, воно вдарить у саму точку. Якщо ви прийняли рішення щодо якогось питання, дотримуйтеся його до кінця і не дозволяйте чужим аргументам впливати на ваш вибір. Без фанатизму, звичайно.

Наші інтереси: 

Все робити за власним бажанням, а не виконувати бажань інших людей. Все, що робиться з власної волі, - добро!

Гравець: 
Олена Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка