Зображення користувача Богдан ДуБ.
Богдан ДуБ
  • Відвідувань: 3
  • Переглядів: 3

Музика. Стаціонарний звук ІІІ

Категорія:

Світ:

Вибираємо акустичну систему. Людяний гайд/керівництво.

Музика. Стаціонарний звук

1 Місце-час-умови

2 Джерело музики. Програвач

  3 Відтворювач музики. Акустична система

 

Що буде джерелом звуку? Комп"ютер чи якісний DVD Blu-Rey плеєр? Чи щось середнє - добротний музичний центр?
Це мабудь перше запитання, яке варто ставити, бо воно досить різко "урізає" поле вибору. Для комп"ютера без спеціальної, розширеної, якісної звукової плати/карти не доцільно купувати багатоточкову систему / "кінотеатр" / 5.1-7.1. Тому що, навіть якщо ви будете програвати фільм, де прописані 6 доріжок, звичайна звукова плата все рівно буде змішувати все це в кучу і видавати як стерео - "це направо, це наліво". І "кінотеатр" зведеться до копіювання одного і того-ж звуку. Реалістичних відчуттів це не прибавить. Якщо прослуховувати просто музику - в деяких випадках може навіть погіршити. Ви тільки "диверсифікуєте" кошти на багато матеріалу, замість того, щоб зфокусувати їх на двох, але якісних колонках. Тому, з вибором кількості точок/колонок розібрались - якщо у нас є джерело звуку на міні-джек і міняти його ми не збираємось - вибираємо систему 2.0 або 2.1. Якщо плануємо переглядати фільми найвищої якості, потрібно задуматись над багатоканальною звуковою картою, заточеною під кінематограф, і тоді вибирати 5.1. Якщо будемо користуватись музичним центром - вибираємо колонки, які передбачає муз.центр - це і кількість аудіо-виходів і їх формат - люльпан/кліпса/джек(найрідше). Все це очевидні речі, тільки про них часто забувають, вибираючи собі акустику.

Звісно, якщо хочетсья дійсно якісного звуку, зпершу, варт встановити звукову карту, якщо комп"ютер "стаціонарний", а не ноут. Або придбати якісне джерело звуку. Якщо нема бажання/можливості купувати звукову карту/двд програвач, зупиняємось на виборі системи для звичайного комп"ютера, в якому один мініджек, і з нього нам треба буде видобути максимально приємний особисто для нас звук. Це на справді, не така вже й складна задача. Отже, вибираємо систему для комп"ютера під один мініджек.

Отже, маємо вибір - 2.0 і 2.1. Все. Більше варіанітів нема, так як 5.1 і 7.1 розраховані на багатоканальну подачу звуку, а джек її де дає. Там тільки "це направо, це наліво". Все. 2.0 за ті ж гроші будуть значно якіснішими за 5.1, думаю, це очевидно навіть людям, які зовсім не орієнтуються в акустиці. Та й про розміщення не треба забувати - колонки десь ще й розміщувати треба буде. В умовах дефіциту простору, це вагомий пункт. Отже, маємо вибір між 2.0 і 2.1. Тобто, просто дві колонки чи колонки з сабвуфером. Якщо хочеться потужного, "глибокого" і низького звуку - треба сабвуфер, особливо для тих, хто любить голосну ващу музику і ефекти в фільмах. Якщо наголос робиться на якості - вибираємо 2.0 - за ті ж кошти, система 2.0 має бути трішки якіснішою за 2.1.

2.0 - дві фронтальні колонки. 2.1. - дві фронтальні колонки і сабвуфер. Сабвуфер бере на себе баси, хоча також може відтворювати і середні частоти. Потік звуку, при попаданні "в руки акустики", ділиться на два потоки - один іде на колонки ліве-праве, а низи/баси подаються на сабвуфер. Якрас "саме воно" для любителів важкої музики, "реалістичних" переглядів бойовиків і просто відчутного басу. Якщо "викрутити на всю" сабвуфер, від сили низькочастотного звуку в кімнаті почнуть труситись меблі, дзвеніти металічні/скляні предмети, на шкірі відчуються зміни тиску. "Відчуй музику шкірою, в прямому сенсі!" )) Якщо цей опис заворожує/надихає - 2.1 без роздумів! Для любителів басів навіть класика не буде звучати без хороших, трішки випираючих басів. Якщо питання стоїть "якість і все тут", то треба дивитись тільки 2.0, також без роздумів, так як системи 2.1 вже по замовчуванню розраховані на звичайного користувача комп"ютера. Систем 2.0 безліч, і різняться вони між собою більше, ніж 2.0 в порівнянні з 2.1. Парадокс, але факт. (с Дуб:))

Звужуємо поле вибору далі.
Також, якщо ви плануєте відтворювати он-лайн звук (з сайтів) чи звичайне мп3, на комп"ютері зі встроєною звуковою картою (по факту - чіпом) / звук "на борту" материнської плати, то мало сенсу купувати щось дороще за 2000 грн, так як така акустика вже буде здатна видати більше, чим дасть джерело. Хіба що купувати "з перспективою апгрейду". Насолоди від звуку може не прибавитись - якість вихідного сигналу не дасть можливості колонкам сповна показати себе, хоча розподілення потоку на багато каналів (звук розподіляєтсья на кілька динаміків в одній колонці, або між колонками) будь-де дасть хороший результат. Поки нема якісного джерела сигналу про якісну акустику можна призабути. Повірте - джерело має велике значення.

Колонки можуть мати кілька смуг/ліній - тобто, вони можуть розбивати звук на частотні діапазони і виводити різні проміжки на динаміки, які створені якраз під той чи інший діапазон. В результаті отримуємо і просто якісніше відтворення звуку "спецалізованішими" динаміками, і ефект об"єму, поліфонію, так як одночасно звучать багато динаміків, звук накладається, створюється чарівне враження від звуку. Особливо це помітно на якісному ресівері і якісно знятому в студії незжатому вихідному файлі. Загальне правило - чим більше смуг - тим краще. Правило не абсолютне по тій причині, що динаміки можуть бути виконані з різною якістю. Але якщо нема бажання копирсатись на десятках профільованих сайтів і оглядів - то кількість смуг/ліній/"полос"/динаміків буде дуже важливою і чіткою характеристикою. Варто розглядати системи з двома і більше смугами, це, можна сказати, мінімум. Якщо система 2.0, то варто купити 3х смугову систему з винесеним на лице фазоінвертором - в таких колонках виробник компенсує відсутність сабвуфера, переросподіл місця.

Матеріал виконання. Любий огляд/гайд вам скаже, що ДСП/MDF краще за пластик. І в принципі, резон в цьому є. Але так вже еволюційно складаєтсья, що все частіше якісні корпуси роблять з самих різних матеріалів: пластики різних видів, скло і т.д. А от "голе" дерево не використовують навіть в Hi-Fi акустиці - воно некоректно відбиває і резонує звук. Серйозні виробники, що займаються виключно акустикою, використовують пластмасу для корпусів в половині випадків, навіть Hi-Fi акустика трапляєтсья з пластику. Тому я б не радив ставити питання матеріалу корпусу "ребром" - це просто недоречно. Тут треба дивитись на ціну - а відтак якість виконання корпусу. Середній користувач ну ніяк не відчує різниці в звучанні між пластиком і якісно обробленим і навіть покритим полакованим рояльним лаком MDF. Пластик в наших краях не хочуть брати мабудь тому, що дешеві колонки робляться тільки з пластику (імідж, раз), і такі дешеві колонки починають скрипіти/дзвеніти на з"єднаннях та й просто вібрувати противними шумами, бо на пластику також зекономили (зайвий звук, два). Але, це пережитки минулих двадцяти років. Сучасний пластиковий корпус буде стильно виконаний, так як пластик дозволяє розгулятись фантазії дизайнеру, на то він пластик. Ніяких зайвих/викривлених звуків. Якби було інакше, провідні компанії не випускали-би пристойну акустику за нормальні гроші, виконану в пластмасі - їх би просто не купували.

"АЧХ" характеристика - акустико-частотна характеристика - це діаграма, яка показує гучність сигналу на різних частотах при подачі сигналу одинакової потужності. Іншими словами - це "залізний" еквалайзер ваших колонок. Тут чим він буде рівніший - тим вважаєтсья краще. Тому що, якщо звук "просідає" на якійсь частоті, музика буде сприйматись вже викривлено. Можете погратись з еквалайзером, щоб це відчути. Інколи вдається побачити АЧХ при різних положеннямх басів і висот на колонках - бачимо, як положення регуляторів міняє "еквалайзер". Часом, зміна регулятора, піднімаючи відповідні частоти, досить різко і локально занижує інші. Якщо ми не побачили цих характеристик - не переживайте. Вони показують тільки силу звуку, а не його якість.

Характеристик, які б показували, наскільки точно акустика відтворює тембр інструменту, ви не знайдете. Принаймні, автор статті за багато років постійного спілкування з музичною технікою, таких не знайшов. А це для багатьох було-б вирішальним пунктом. Їх невидно мабудь тому, що тут можна керуватись дуже багатьма показниками, і в першу чергу - якістю самих динаміків - чим якісніші - тим більш точно роблять коливання - тим точніше передаєтсья тембр. А "якісність" динаміків визначається багатьма технічними характеристиками, які потрібні дуже обмеженому колу слухачів. Часом буває прикро чути яскраві цікаві місця в музиці, але не чути реалістичного/достовірного/живого тембру інструментів. Тому, якщо за рівних тех.показників, в одного виробника інша акустика вартує дороще - причиною може бути якраз краще виконання динаміка/дифузора. Або, добротніше виконання усієї системи, починаючи з шнура кінчаючи внутрішніми ковпаками. Також, на якість тембру впливає кількість смуг - кількість динаміків. Чим для вущого діапазону створений динамік, тим краще він вміє його відтворювати, звідси з"язвяєтсья якість передачі тембру. Вплив корпусу на звук розглядати не будемо по простій причині - в ціновій категорії 700-3000 автор цієї статті сам не відчуває різниці в корпусах, не цікавився цим показником. Якщо кому цікаво почитати це для "загального розвитку" - шукайте Hi-Fi форуми.

Тип входу. Тут найпростіше - до чого підключаєм - такий і інтерфейс. Якщо з часом у вас з"явиться пристрій з іншим інтерфейсом - адаптер в поміч. комусь буде в нагоді Bluetooth інтерфейс. Хтось зверне увагу на наявність оптичного виходу (коли є відповідна техніка або плани її придбати).

Зверніть увагу на дрібничку - куди ви будете ставити чудо техніки. Є колонки, які мають виямки для кріплення на стіну, це економить простір на столі. Також, якщо колонки будуть розташовуватись в "окресленому просторі", треба придивитись до габаритів і довжини шнурів. Тут не треба ототожнювати розміри і гучність.  Гучність вимірюється, як прийнято, в Вт - Ваттах. Акустичні ватти - це та сила струму, яку можна подавати на динамік певний час (здається, 30 хв.), і він не згорить. Тому не плутаємо з електричними ваттами.

В системах 2.1 інколи підсилювач виноситься з корпусу саввуфера в окремий блок. Це надзвичайно зручний/практичний для користувача хід. Окрім того, це позитивно впливає на роботу підсилювача. Розміщують його в корпусі сабвуфера банально для економії, так як сегмент покупців, на який розраховані такі системи, не відчуває різницю. Це залишається питанням зручності - якщо вам для зміни гучності/ВЧ/НЧ хочеться постійно лізти під стіл, або ставити сабвуфер перед собою, чи користуватись маленькими кнопочками на мульті Д/У, то питання винесеного підсилювача зникає :). Практично всі системи мають пульт, але навіть якщо він виконаний дуже приємно, все рівно, для багатох буде приємніше майже не змінюючи положення руки, нажати велику кнопку чи одним пальцем крутанути великий барабан. Як мінімум - це значно швидше і інтуїтивніше. До того-ж, винесені підсилювачі мають дисплеї.

Екранованість колонок - захищає оточуючі пристрої від магнітного поля, яке утворює колонка. Усі пристойні колонки його мають, в достатній якості, щоб ставити колонку "в упор" до монітора, і щоб викривлень на ньому не було. Це дрібничка, яка просто має бути.

Звертайте увагу на виробника, у якого ви купуєте акустику. Це зручно, бо кожен виробник має свою індивідуальність, яка проявляєтсья у всіх моделях, і не тільки в особливостях результату - звуку, а й чисто практичних нюансах - довжина шнурів, добротність виконання всередині корпусу, екранованість шнура, м"якість включення/виключуння/зміни режиму, довговічність механічних елементів управління тощо. Одного разу, взнавши стабільні характеристики виробників, вам буде досить легко орієнтуватись в акустиці. При виборі Hi-Fi акустики це питання стрибкоподібно зростає - це стає чи не вирішальним чинником. Але про це не будемо - ми вибираємо акустику смертних, раз, і автор немає досвіду з Hi-Fi, два.) Якщо нема часу і бажання вникати в особливості виробників, прийдетсья вичитувати показники кожної конкретної моделі, а на сайтах-продавцях ці особливості все рівно не будуть проговорені.

Сабвуфер. Загальне правило - чим більший діаметр дифузора, тим ліпше. Те ж саме стосується НЧ динаміка в 2.0. Як і з смугами - є додаткові характеристики, але це вже для "просунутих" покупців. На приклад, якщо саб має "жорстку підвіску" дифузору, то навіть при гучному відтворенні звук має бути чітким. Фазоінвертор - куди він виводитсья в сабвуфері - по суті без різниці. Ну не відчуєте ви її ніяк.) Це залишитсья питанням ситуаційного розміщення - щоб вихід фазоінвертора бува не вперся в меблю.) Саб можемо розміщувати як завгодно - низькочастотні звуки людьким вухом не локалізуються, а седньо-низькі звуки, які буде видавати саб, не будуть створювати дискомфорту, звідки б вони не лунали. Звісно, якщо ви поставите його перед обличчям, звуковий удар прямо в лице додасть екстремальних відчуттів, але не кожному це потрібно, та й з іншої сторони - це найбільша, зазвичай майже квадратна колонка - займає місце. Впридачу - вона найважча і дає найсильніші механічні вібрації. Під столом - це класика жанру. Виробники чомусь жаліють на саб шнур, щоб його винести в протилежну сторону кімнати, а шкода.

В акустиці, стаціонарній чи портативній, огляд техніки чітко тримається цінової категорії. Бо спроби якось порівнювати і характеризувати моделі, які різняться ціною в десять раз - абсурд. Це стосується не тільки самих відтворювачів звуку, а й джерел. Тому, в оглядах серії "Музика. Портативний звук" і "Музика. Стаціонарний звук" не згадуютсья джерела і відтворювачі вартістю 500 долл. і вище. Тому і в цьому ввідному огляді ми зовсім не торкались "профільованих акустичних проблем" - вони просто не потрібні простим читачам.

Б/У чи нова акустична система? Серед Б/У техніки часто трапляютсья дійсно вигідні пропозиції. Не будемо вникати в подробиці. Якщо в кількох словах - Б/У завжди треба слухати. Якщо звук вам подобаєтсья, а ціна значно дешевша за нові (інколи - в кілька разів) - можна брати. Головне, щоб ви придбали "рідні" динаміки/начинку.) А в якому вони стані - це, як вже писав - треба тільки слухати. При перегляді тех.показників може стати в нагоді опис скорочень характеристик)

 
Наші інтереси: 

музика

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

І на оновленій Землі...

Війна в Україні завершиться тоді, коли буде досягнута її мета (+аудіо)

Справжня мета цієї війни полягає у формуванні нової української нації – носія передових світогляду, соціальної організації та технологій. Отже, війна припиниться тоді, коли процес постіндустріального...

Останні записи