Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Чим завершаться масові протести в Туреччині

Масові антиурядові протести, які відбулися минулих вихідних в Туреччині, деякі експерти називають «турецькою весною», а площу Таксім у Стамбулі порівнюють із площею Тахрір у Каїрі. Дехто порівнює Таксім із російським лісом під містом Химки. Справді, таких масових протестів Туреччина давно не знала.

Понад 530 людей поранено за минулі вихідні в ході серйозних сутичок між демонстрантами і поліцією, яка застосовувала сльозогінний газ. 2320 осіб, за приблизними підрахунками, затримано, повідомили вчора турецькі ЗМІ. За даними телеканала CNN Turk, в Анкарі 500 осіб було затримано і 414 отримали поранення. В Ізмірі за чотири дні протестів поліція затримала 571 особу. В Антальї затримано 36 осіб, про потерпілих не повідомляється. У Стамбулі 1149 затримано і 53 людей поранено. Мечеті, крамниці та університет у Бешикташ стали тимчасовими лікарнями для постраждалих у демонстрації в неділю ввечері. Про загиблих нічого не повідомляється.

Нагадаємо, заворушення були спричинені рішенням влади вирубати парк Гезі в районі Таксім і побудувати на його місці торговельний комплекс за програмою реконструкції однойменної площі. Проти забудівель, у тому числі величезної мечеті й відбудови османських казарм, виступили містобудівники, архітектори, екологічні об’єднання та активісти, налаштовані проти правлячої партії. Завдяки своїм зусиллям вони здобули першу перемогу — минулої п’ятниці з рішенням Стамбульського адміністративного суду було зупинено проект «Османські казарми». Обурені планами влади протестувальники збунтувалися через соціальні мережі і зайняли парк Гезі протягом трьох днів, щоб спробувати запобігти знищенню 600 дерев. Утім, поліція згодом силою витіснила демонстрантів. Після цього уряд Ердогана видав закон, який забороняє продаж алкогольних напоїв із 8-ї години вечора до 6-ї ранку. Більше того, прем’єр заявив, що зможе зібрати мітинг, на який прийде мільйон людей. Усе це призвело до демонстрацій у більш як 80 містах Туреччини. Протестувальників підтримала половина провінцій Туреччини і турки, які проживають у країнах Європи.

У неділю групи протестувальників намагалися пройти до будівель правлячої Партії справедливості й розвитку (ПСР), осередки якої діють у кожному великому місті. Поступово протестувальники переходять від закликів урятувати парк до вимог відставки уряду.

Вони побоюються, що партія прем’єр-міністра Реджепа Тайипа Ердогана намагається нав’язати консервативні ісламські цінності офіційно світській країні й порушувати їхні особисті свободи.

Проте прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган засудив учасників акцій протесту, заявивши, що своїми діями вони «підривають демократичні підвалини». Ердоган відкинув звинувачення опозиції в тому, що його уряд є авторитарним і проісламістським, заявивши, що під керівництвом його Партії справедливості й розвитку Туреччина домоглася значних економічних успіхів. Він переконаний, що за протестами стоять маргінальні угруповання, підтримувані з-за кордону.

Європейські союзники Туреччини з альянсу НАТО та Сполучені Штати закликали уряд країни до стриманості. Пізно ввечері в неділю представник Білого дому в заяві, що всі сторони повинні «заспокоїти ситуацію», підтвердив, що мирні демонстрації були «частиною демократичного вираження». США раніше критикували сили безпеки, це була їхня перша реакція на протест. Глава дипломатії ЄС Кетрін Ештон також висловила глибоку стурбованість фактами насильства у Стамбулі та інших містах.

КОМЕНТАРІ

Бюлент МУМАЙ, заступник редактора газети Radikal, Стамбул:

— Національні антиурядові протести в Туреччині, спричинені розгоном поліцією сидячого страйку проти вирубки дерев у парку Гезі на площі Таксім у Стамбулі, сталися після низки подій за останні місяці.

Серед них — пожорсткішання правил продажу алкоголю, постійні поради Ердогана турецькому народу мати щонайменше трьох дітей. Багато людей у країні схильні розглядати таку політику як втручання в приватне життя у світській республіці.

Дехто вважає, що сильна позиція Анкари щодо сирійського режиму поставила під загрозу безпеку Туреччини. Такі побоювання стали поширеними після теракту в турецькому місті Рейханлі поблизу сирійського кордону, коли загинуло понад 50 людей. Це виявився найстрашніший напад на турецьку територію за історію Туреччини.

Павло ВАРБАНЕЦЬ, старший науковий співробітник Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України:

— Це розвиток внутрішньої ситуації в країні. Партія справедливості і розвитку, главою якої є Ердоган, понад 10 років перебуває при владі. Вона справді ніколи не мала абсолютної підтримки серед населення. На останніх виборах вона набрала близько 50 відсотків голосів. Опозиція нікуди не поділася, а також люди невдоволені політикою ісламізації Туреччини, яку проводив Ердоган. Тому незадоволеність серед частини населення нікуди не поділася. І ці події — заворушення, які тривають, сталися без зовнішнього втручання. Адже відомо, що для того, щоб сталося зовнішнє втручання, має бути зацікавлений суб’єкт. Навряд чи знайдеться держава, яка хотіла б зміни ситуації. В даному випадкові уряд Ердогана влаштовує як Захід, так і ісламські держави. Тому я не бачу держав, які були б зацікавлені в дестабілізації ситуації, зокрема зміні режиму в Туреччині. До того ж Ердоган — харизматична особа. Він користується підтримкою приблизно 50 відсотків населення. Дуже складно передбачити, що в опозиції знайдеться особа, яка могла б стати противагою Ердоганові. І такі дії були б приречені на поразку.

— Зараз експерти кажуть, що ці заворушення демонструють наростання протистояння між кемалістами (прибічниками світського режиму в країні) і ісламізмом, який виступає за ісламізацію. Що ви скажете на це?

— Кемалістська опозиція існувала й існує. І її активність сколихнуло будівництво гігантської мечеті на майдані Таксім. Ці плани уряд Ердогана давно виношував. І вони відбуваються в контексті ісламізації країни. І будівництво мечеті, торговельного центру, а також реставрація казарм Османа на майдані Таксім — стало своєрідним детонатором невдоволених.

— І як довго, на вашу думку, триватимуть заворушення. Адже Ердоган заявив, що уряд не відмовляється від планів будівництва мечеті.

— Певний час зберігатиметься незадоволення і заворушення триватимуть. Проте, дестабілізація ситуації дуже шкідлива для Туреччини, коли багато чого в країні тримається на економічних успіхах. Уряд Ердогана розробив дуже грамотну стратегію економічного розвитку країни, яка приносить свої плоди. Зростають доходи населення, рівень життя покращується. Це один із чинників, чому уряд Ердогана користується такою широкою підтримкою.

Ердоган — грамотний політик. Я гадаю, що він зуміє поступово цю ситуацію врегулювати і зам’яти. Жорстке придушення протестів не подобається на Заході.

— Проте, багато західних експертів кажуть про те, що Таксім може перерости в Тахрір, і «турецьку» весну за аналогією з арабською весною. Вони помиляються?

— Арабська весна — це процес, який був спрямований на ісламізацію авторитарних режимів. У даній ситуації ми спостерігаємо ситуацію навпаки. Невдоволена молодь, більш по-світськи налаштована частина турецького населення, протестує проти правлячого ісламського уряду.

Між процесами в Північній Африці і Туреччині спільним є те, що цифрові технології дозволяють мобілізувати велику кількість знервованих людей і об’єднати їх у певну силу.

Відмінність у цій ситуації та, що серед населення підтримка уряду в Туреччині є значною і вона не зменшилася. У країнах «арабської весни» невдоволених була переважна більшість, а в Туреччині такої ситуації немає.

— Чи можна очікувати, що ці протести якимось чином вплинуть на політику Ердогана, чи, можливо, зупинять процеси помірної ісламізації Туреччини?

— Гадаю, що ні. У нього є свої виборці, які чекають на певні дії від Ердогана. Якщо він відмовиться від своєї політики, то може втратити свій електорат. Можливо, він враховуватиме нові обставини і розумніше підходитиме до своїх дій. На даний момент у діях Ердогана відчувалася дуже велика впевненість, можна навіть сказати самовпевненість. Він зовсім не зважав на опозицію, на чужу думку. Зараз можливо він стане більш виваженим і акуратним, у порівнянні з тим, як він діяв у минулому.

Фарід ШАХБАЗЛІ, головний редактор інформаційної агенції Editor.az, глава Громадського об’єднання «Молоді реформатори»:

— Зараз населення Туреччини з економічного погляду живе добре і підстав для якихось серйозних протестів немає. Реакція людей на вирубку дерев у парку зрозуміла. Проте це не настільки потужний каталізатор, який би міг спровокувати таку реакцію. Тим більше, що суд Туреччини видав ухвалу про те, що нічого в цьому парку будувати не будуть. Тому я підтримую думку, що ці протести — справа рук третьої сили зі сторони. Це не протест турецького народу, а заздалегідь спланована акція, керована ззовні. Це спроба очорнити репутацію Туреччини в регіоні. Гадаю, що протести закінчаться за 3-4 дні. Ердоган навряд чи піде у відставку, проте не виключено, що під час нових виборів населення Стамбулу дасть йому менше голосів. У цілому ж ця ситуація для Туреччини не дуже добра, бо створює негативний імідж, а це може відбитися на туристичному потоці в країну. 

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи