Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач

Заява Державного комітету України у справах національностей та міграції до доповіді Державного Департаменту США по Україні за 2003 рік

Комусь дуже кортить роздмухати "русинське питання".

Русини - це самоназва етнографічної групи східнослов'янського населення Карпат. Етнонім "русин" (русич", "руський") похідний від назви держави Русь (початок X ст.). Поняття "русь", як назва країни охоплювало до XII ст. всіх східних слов'ян.З розпадом середньовічної держави Русь її назва та етнонім "руські", "русини" означають вже не всіх східних слов'ян, а закріплюються за Україною та українцями.В усій літературі ХІУ-ХІХ ст. назва "русин" стосується лише, етнічних українців. На початок XX ст. етнонім русин в Україні продовжує зберігатись лише серед закарпатських українців.Слід зазначити, що всі наукові, історичні, етнографічні дослідження свідчать, що автохтонне слов'янське населення Закарпаття попри певні особливості в культурі, мові та побуті є невід"ємною часткою етносу. Українська держава, відповідно до чинного законодавства, сприяє збереженню і розвитку самобутності українців Закарпаття. Нині немає жодних політико-правових підстав вважати закарпатських українців-русинів окремою від українців національністю.З метою вивчення і врахування в державній етнонаціональній політиці регіональних особливостей національної самоназви українців при Всеукраїнському перепису 2001 року було здійснено підрахунки чисельності українців, які мають різні самоназви, такі як "бойки", "лемки", "гуцули", "русини", "литвини", "пінчуки", "поліщуки".За даними перепису в Україні нараховується 10 тис.русинів, які проживають в Закарпатській області, а не 700 тисяч, як написано в доповіді. Все населення Закарпаття складає 1,258 тисяч.Відповідно до українського законодавства вони створили національно-культурні товариства русинської культури, проводять різноманітні заходи через які відроджують свої звичаї та традиції.Мова, на якій розмовляють "бойки", "Гуцули", "Лемки", "Русини" є місцевим діалектом української мови. Створення шкіл на русинській мові, русинській культурі в Ужгородському університеті також неможливо, як створення шкіл на гуцульській, лемківській чи ін. мовних діалектів, на яких розмовляють етнографічні групи українського етносу.

В тему: 
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Творимо!

Наш розвиток у жовтні 2021: теологічна конференція спільноти НО, люди і тварини, оновлення сайту

У жовтні маємо остаточно завершити тему Homo intelis, опублікувати виступи учасників 41 конференції, оновити сайт і продовжити роботу над новою редакцією книги «Пшениця без куколю» (2022).