Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець

Марія Магдалина – головна діяконіса Ісусової громади – та інші діяконіси

Моя оцінка корисності цієї статті: 
5 - Наша стратегія

Євангелісти розповідають про трьох жінок, які були ученицями Ісуса і служили йому, тобто були відповідальними за визначені напрями роботи. Ісус прийшов до Єрусалиму не з аморфним натовпом, а з організацією.

210522marymagdalenebybernardinoluini1480-1532.jpg

Марія Магдалина. Художник Бернардіно Луїні (1480–1532), Італія
Марія Магдалина. Художник Бернардіно Луїні (1480–1532), Італія

Попередні статті:


Звернімось до першоджерела: 

«Було ж там багато жінок, які дивилися здалека. Вони слідом ішли за Ісусом з Галілеї і служили йому: між ними Марія Магдалина, Марія – мати Якова та Йосипа, і мати синів Заведея» (Матвій 27.55-56).

«Були там і жінки, що дивилися здалека. Між ними була Марія Магдалина, Марія – мати Якова Молодшого та Йосипа, і Соломія, що слідом за ним ходили і служили йому, як був він у Галілеї, та й багато інших, що з ним були прийшли в Єрусалим» (Марко 15.40-41).

Нагадаємо, що «Марія, мати Якова та Йосипа» – це Марія Клеопова, тобто дружина Клеопи (Галпая) – молодшого брата святого Йосипа. «Мати синів Заведея» – це Соломія, рідна сестра Діви Марії.

Згідно з наведеними фрагментами, жінки розділяються на дві групи:

1. Ті, що ходили слідом за Ісусом «і служили йому», гелленською: καὶ διηκόνουν αὐτῷ – читається «кай діеконоун автоу».

2. Ті, які з ним прийшли в Єрусалим.

Тобто друга група – це ті, які не служили, на відміну від першої групи.

Для тих, що служили, застосовується згадане вище слово «διηκόνουν» («служили»). Подібне слово вживається в іншому місці: «Коли хто хоче бути першим, хай буде усім діаконос» (Марко 9.33–35). Слово «διάκονος» (читається «діаконос») означає людину, яка виконує в організації визначену, спеціалізовану функцію – в допомогу керівнику цієї організації.

«Діякон» – це не голова організації, а його відповідальний помічник (діяч) . Тому цим словом називали адміністраторів, чільних службовців, керівників підрозділів, урядовців, міністрів, посадових осіб, офіційних представників («офіцерів»), завідувачів, а також дияконів (дяків) у церкві. 

Для позначення діякона в жіночому роді застосовувалося слово «діякóніса» (гелл. διακόνισσα).

Усе це означає, що Марія Магдалина, Марія Клеопова і Соломія були діякóнісами, тобто відповідальними за певний напрям діяльності. Головною діякóнісою була Марія Магдалина, тому вона перша у списку «тих, що служили».

Як бачимо, Ісус прийшов до Єрусалиму не з аморфним натовпом галілеян, а з добре організованою структурою, до якої входили:

  • 12 чоловіків-апостолів, з яких четверо (Іван, Яків, Петро і Андрій) були діяконами,
  • і троє жінок-діяконіс на чолі з Марією Магдалиною.

Продовження: Продай одежу й купи меч: чотири простори подій Доброї Новини. Що означають терміни «пастка» і «світ»?

Якщо вас цікавить розвиток цієї теми, ви можете підтримати наш проект щедрими дарами.
Наші інтереси: 

Досліджуємо Євангеліє, пізнаємо настанови для ефективної діяльності. 

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стіл-свастика для самоорганізації громад оновленої України – замовити, придбати, отримати

Творення будь-якої системи починається з народження символічного центру. В Арійській Традиції символом центру є свастика: «Де свастика – там арії, де арії – там свастика». Стіл-свастика – найкращий...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Юлія Гаркуша.

Дякую за пояснення функцій дияконис. Мене це питання давно цікавило. В юдохристиянській церкві диякон-чоловік допомагає священику під час богослужіння. Але в тому ж юдохристиянстві жінкам забороняється входити до Святилища, отже допомогати священику під час богослужіння жінки не можуть. Тоді яка їхня функція? Православна енциклопедія визначає роль дияконис наступним чином: «служіння дияконис, хоча й було схоже на служіння дияконів, але було звернене виключно до жінок у Церкві і не мало сакраментального вираження під час загального церковного богослужіння». Що з цього можна зрозуміти?) За туманом, як кажуть, нічого не видно). Коли я зверталась до священиків з проханням пояснити роль дияконис в церкві, мені казали,що вони, мовляв, виконували просвітницьку функцію, готуючи жінок до обряду хрещення. Але ж хрещення звершувалися не щоденно. Тепер для мене стало більш зрозумілим коло обов’язків дияконис. Склався черговий пазл.)

Якщо диякониси супроводжували Ісуса до Єрусалима,то, можливо вони приймали участь у підготовці цього візиту, домовившись з власником будівлі про винаймання світлиці для таємної вечері і допомігши йому святково прибрати її, вистиливши килимами. (Звичайно, це лише моє припущення. Так я сама собі пояснюю роль і обов’язки дияконис-адміністраторів)).

Зображення користувача Ігор Каганець.

Навіть для того, щоб чималий гурт учнів подорожував галілейськими містами і селами, треба було прокласти маршрут, забезпечити нічліг і харчування, зібрати пожертви для фінансування всієї цієї діяльності. Потім треба було налагодити тиражування євангелій: знову ж таки, фінанси, приміщення, харчування, комфорт і все інше. Діяконіси займалися не безглуздими "богослужіннями", а конкретною роботою з просування Божої справи задля піднесення людей у Простір волі.

Можна сказати, що в армії Ісуса група діяконіс на чолі з Марією Магдалиною займалася тиловим забезпеченням руху за Царство боже.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Прекрасно, друже Ігоре!
Отже, виходить далі так, що й інші діаконіси діяли як Марія Магдалина, тобто також мали соціотип "Адміністратор". --

Цитата:
Марія Магдалина, Марія Клеопова і Соломія були діякóнісами, тобто відповідальними за певний напрям діяльності.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Ігор Каганець.

Зовсім не обов'язково. Ми нічого не знаємо про соціотипи інших діяконіс.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.

Схоже, що світлицю, де Ісус з апостолами святкували Новий рік, підготували діяконіси на чолі з Марією Магдалиною.

Все, що робиться з власної волі, – добро!