Важливість: 
3

Категорія:

Україна перетворюється на експортера газу - Кирило Сазонов

В системі Прозорро.Продажі оголошено про перший аукціон з видобутку нафти і газу на українських родовищах. Відразу виставлено 10 ділянок.

Ну, що, трохи перемоги нам в новинах не завадять? Що особливо приємно, коли це трапляється всупереч похмурим прогнозам скептиків. Тому що песимізм, зубожіння, тотальна корупція і половина вареника у нас набагато краще йде в новинах, ніж реальний успіх. Чи то тренд такий, чи то політичний порядок денний, але говорити про перемоги України прийнято набагато менше. З радістю це зроблю.

Отже, в системі Прозорро.Продажі оголошено про перший аукціон з видобутку нафти і газу на українських родовищах. Відразу виставлено 10 ділянок. З них тільки одна ліцензія на розвідку, а 9 - на розвідку і одразу на видобуток.

Орієнтовні запаси - 86 млрд. кубів газу. Вся інформація по ділянках вже є на сайті, аукціон відбудеться через 90 днів.

А я нагадаю, що ще кілька місяців тому прем'єр Гройсман заявив про маштабні програми продажу ліцензій на ділянки для видобутку українського газу і нафти, що  будуть розподілятися чи не серед "своїх" і не за хабар з найскладнішою бюрократичною системою, а ось так просто. І планується виставити 44 ділянки. На першому етапі. На аукціонах через систему Прозорро.

Я голос зірвав в ефірах, доводячи, що це круто. Але у відповідь завжди отримував від колег скептицизм. Мовляв, це піар, повітряні замки, нема ніяких проектів, в цьому році нічого не зрушиться. Все буде дуже довго і дай Бог хоч одну свердловину виставити. Ну, живіть тепер з цим, дорогі песимісти.

А зараз про суть - чому це дуже круто. Перше - тому що зруйнована корупційна вертикаль, яку створювали десятиліття і зміцнили при Януковичі до стану бастіону.

Тобто ми право видобутку в своїх надрах тепер продаємо з аукціону, відкрито і отримуємо справжню ціну. По грошах там взагалі все дуже цікаво. Першу суму ми отримуємо з аукціону. Потім інвестор вкладає гроші в розробку, а це мільйони доларів на одну свердловину. Ні копійки з бюджету - всі гроші приватників.

Природно, потім робочі місця для всіх - від технічних фахівців до робітників. Це все податки і збори до Пенсійного фонду. Плюс - завантаження суміжних галузей замовленнями, за які добре заплатять.

Далі - ми отримуємо газ внутрішнього видобутку і за кілька років з імпортера стаємо експортерами. Запаси дозволяють, потрібні технології та інвестиції.

Я не буду брехати про дешевизну, але тут є інший важливий момент, навіть два. За наш газ ми платимо гривнями, за імпортний - доларами. Плюс саме імпорт енергоносіїв дає нам зараз негативний торговий баланс. Станемо експортерами - будемо долари не витрачати, а отримувати. Тобто для ЗВР і курсу гривні новини відмінні. Додатковий бонус - з виходом на європейський ринок (а споживання газу там росте) ми трохи посовуємо звідти кого? Правильно, Росію.

І на фініші маленька інформація про інвесторів. Цим напрямком дуже цікавляться США. І саме для обговорення цих питань три тижні тому приїжджав до Києва міністр енергетики Рік Перрі з офіційним візитом.

Американцям цікаво виходити на ринок ЄС не тільки з морського напрямку, але і з боку України. Ну і політиці. Американці дуже добре вміють захищати свої інвестіції. І від жадібних місцевих чиновників, і від зовнішнього агресора. Тому що в світі цинізму геополітичних процесів абстрактні демократичні цінності вартують куди дешевше, ніж реальні вкладені мільйони. Так що новина дуже хороша. З усіх боків. Дивно, що вона не стала сенсацією ...

 

Автор: Кирило Сазонов

Наші інтереси: 

Розвиток власного газовидобування - важливий напрямок для української економіки.

Гравець: 
Оксана Колосовська
 
Форум Підтримати сайт Довідка