Важливість: 
5
Програма «ПРАЗ» – другий рівень стартап-культури Гартленду: захоплення, ідея, прототип

Для заснування власного стартапу треба усвідомити своє істинне захоплення, сформулювати ідею і створити діючий прототип.  На цьому шляху є багато труднощів і пасток. 

180524zahoplennya.jpg

Улюблена справа: від бажання - до реалізації
Улюблена справа: від бажання - до реалізації

Творення стартапу, тобто життєспроможного «зерна», вимагає багато часу і зусиль. Наприклад, для визрівання економічного стартапу необхідно в середньому 10 років. Як можливо протягом такого тривалого часу займатися напруженою працею, причому з високим рівнем невизначеності і навіть ризику?

По-перше, необхідно мати міцне здоров’я і загалом впорядковане життя. На забезпечення цієї обов’язкової умови спрямована програма «П’ять вигод» (Five Profits). Це, так би мовити, технічна умова.

По-друге, і це найважливіше, здійснювати тривалий рух до віддаленої мети можна лише тоді, коли ця робота є твоїм захопленням, а сам процес напруженої праці приносить творче задоволення.

Воля до самоздійснення

Ми вже говорили, що головним рушієм стартапів є енергія ПРАЗ – ПРАгнення Здійснитися. Людський дух, втілюючись у фізичному світі, бажає самореалізації. Звідки береться це бажання? Сам факт втілення уже передбачає наявність певної місії, необхідної як для власного розвитку, так і для розвитку усього Всесвіту.

Кожне людське життя – це реалізація певної вищої мети (саме слово «мета» означає «вище»). Ця мета існує ще до народження людини. Ключове завдання кожного втілення – розпізнати цю мету, адже тільки рух до цієї мети дає людині радість і добру долю («доля» – земна реалізація).  

Якщо використовувати ігрові терміни, то для досягнення земного щастя треба гарно зіграти свою життєву роль. І зробити це так, щоб радів твій дух, а разом з ним – уся твоя спільнота. Вдало виконана життєва місія – це коли разом з нами радіє Всесвіт. І це дуже важливо для стартап-культури, адже стартап – це завжди спроба поліпшити світ.

Стартап-захоплення

Тільки істинне захоплення генерує ПРАЗ – енергію для реалізації стартапу. Але як розбудити цей вічний двигун?

Оскільки ПРАЗ – це вияв духовної сутності, то треба максимально посилити зв’язок нашої психіки з нашим духом. Для цього треба позбутися всього, що заважає цьому зв’язку, і сформувати психічний орган, який називається «духовне серце» – інтерфейс зв’язку душі з духом.

Першим індикатором знаходження своєї життєвої мети є наявність захоплення – справи, яка тобі дуже подобається і виконання якої приносить тобі велике задоволення. З погляду аріянської тріади чеснот, захоплення – це любов.

Проте наявність захоплення ще не є гарантією, що це істинний вияв твого духу, а не тимчасовий порух душі чи може навіть зовнішня паразитична програма. Справжнє стартап-захоплення є довготривалим і реалістичним, тобто воно має потенціал реалізації в поточному життєвому втіленні людини.

Стартап-ідея

Другий індикатор того, що захоплення є проявом життєвої місії, –  це спроможність оформити його у вигляді чіткої ідеї з потенціалом масового поширення. З погляду аріянської тріади чеснот, стартап-ідея відповідає другій чесноті – надії. Нагадаємо, що на відміну від любові, яка є позитивною емоцією, надія – це раціональне осмислення, планування, зважування «за» і «проти», пошук оптимального шляху до любимої мети.

Для любові не потрібні раціональні підстави, натомість надія з’являється тільки тоді, коли є передумови і причини, коли є «шанс». Надія – це впевненість у потенційній можливості здійснення чогось бажаного, потрібного, приємного. Без надії нічого не можна робити. Коли ж з’являється наДІЯ, тоді може початися ДІЯ. Надія веде до практичної дії.

Стартап-прототип

Стартап-прототип дозволяє переконатися в реалістичності стартап-ідеї. Це діючий зразок, який потребує перевірки, уточнення, вдосконалення. Спроможність створити діючий прототип є третім індикатором того, що людина знайшла свою місію. Успішне випробування і вдосконалення прототипу дозволяє створити «зерно» – діючий, живий, енергійно зростаючий стартап.

Етап стартап-прототипу відповідає третій аріянській чесноті – вірі. Нагадаємо, що корінь *вір на санскриті означає «сила». Віра – це сила, основана на впевненості у тому, що мета буде досягнута і що задумане здійсниться. Тому «Коли матимете віру хоч як зерно гірчичне, і горі оцій скажете: Перейди звідси туди, то й перейде вона, і нічого не буде для вас неможливого» (Матвій 17:20). Як тільки з’являється віра, одразу ж починається впевнена творча дія, яка й народжує стартап.

Програма «ПРАЗ» та її метрика

Правильне проходження етапів «захоплення – ідея – прототип» описується програмою під умовною назвою ПРАЗ – «ПРАгнення Здійснитися».

Подібно до програми «П’ять вигод», кожен компонент програми ПРАЗ має вагу:

1 – захоплення;

2 – ідея;

3 – прототип.  

Виконання кожного компоненту можна розбити на три етапи:

1) початок, 2) середина, 3) завершення.

Перебування на кожному етапі має відповідне числове значення: 1, 2, 3. 

Таким чином, виконання кожного компоненту програми ПРАЗ оцінюється так:

1) захоплення: 1, 2, 3;

2) ідея: 2, 4, 6;

3) прототип: 3, 6, 9.   

Якщо прототип спроможний жити власною силою (без зовнішніх вливань), то додаємо бонус + 7 балів.

Як бачимо, максимальна кількість балів становить 25, отже успіхи учасника програми ПРАЗ виражаються числом від 0 до 25.

Для наочності це можна виразити у відсотках. Оскільки 25 балів – це 100 відсотків, то для оцінки пройденого шляху треба кількість набраних балів помножити на 4. Наприклад, якщо людина набрала 12 балів, значить вона пройшла 48% шляху.

У наступних статтях розглянемо компоненти програми «ПРАЗ» та кваліметричну оцінку її виконання.       

Якщо вас цікавить розвиток цієї теми, ви можете підтримати наш проект щедрими дарами.

Підтримую!

The Mamas & The Papas. California Dreamin'

Продовження: Як знайти своє стратегічне захоплення: про перший пункт програми ПРАЗ стартап-культури Гартленду.

Наші інтереси: 

Розвиваємо стартап-культуру. 

Гравець: 
Ігор Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка