Категорія:

8 березня: Карл у Клари вкрав корали, Клара у Карла вкрала кларнет

Читаючи цю скоромовку, завжди згадую революціонерів Карла Либкнехта і Клару Цеткін. Чому? Може, тому, що в моєму піонерському дитинстві нам так вбивали в голову комуністичну ідеологію під усілякими соусами, що глупа скоромовка й досі сприймається в асоціативному ряду з німецькими комуністами. Сьогодні, напередодні 8 березня, згадують Клару. Ту саму Клару Цеткін, яка придумала “жіноче свято”.

Чи відомо щось молодим людям, які сьогодні шлють один одному привітання під картинками з мімозами та іншими квіточками в соціальних мережах, про Клару Ейсснер (яка після заміжжя з одеським революціонером-емігрантом стала Кларою Цеткін) та її подругу Розалію Люксембург, яка отримала німецьке громадянство внаслідок фіктивного шлюбу з Густавом Любеком.

На початку 20 століття, коли вони жили і прославилися своєю революційною діяльністю, вони були такими, як .... сьогодні дівчата з Femen. Тобто в ті часи мати таку зухвалість — це як сьогодні стати активісткою Femen. Попри те, що Клара і Роза були феміністками, вони прославилися своїми сексуальними походеньками, особливо з чоловіками, молодшими за них на на 12, 14 і навіть 18 років. 5 років Роза мала в коханцях сина Клари, який був на 14 років молодшим за неї. І Клара цьому не тільки не протистояла, але й встала на сторону подруги, коли син вирішив припинити зв'язок.

Чи боролися вони за права жінок? Пишуть, що так... Крім того, Клара Цеткін на Другій Міжнародній соціалістичній жіночій конференції в 1910 році запропонувала заснувати міжнародний жіночий день. Вона хотіла зробити це інструментом революційної боротьби — щоб в цей день жінки влаштовували мітинги і марші, привертаючи увагу до своїх проблем. Міжнародний жіночий день був популярним в 1910-1920-х роках. Коли революційний азарт спав, про жіночий день забули. І згадали його аж у 1966 році - тоді в Радянському Союзі проголосили 8 Березня жіночим святом і зробили цей день неробочим. Сьогодні його продовжують святкувати. 

Є цікава версія щодо того, чому саме день 8 березня став святом. А тому, що 8 березня 1910-го збіглося того року з Пуримом. Клара була “національно-свідомою” жінкою, не забувала єврейські свята. Вона вирішила, щоб Пурим мають святкувати всі жінки планети!

Про Пурим читайте тут: Пурим – не релігійне свято. Це свято знищення усіх ворогів іудеїв.

Гравець: 
Олена Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка