Важливість: 
4

Спецтема:

Литовці й українці, продовжуємо шукати спільне. Тепер – у мовах

З чого починаються теплі, добрі стосунки, що слугує подальшому розвитку дружніх відносин? Друзі намагаються знайти щось спільне, те, що їх об'єднує. Перед тим, як перейти до суті, хочу кілька слів сказати про литовську мову.

160322intermariumonline.jpg

Цивілізація Міжмор’я починається з України і Литви
Цивілізація Міжмор’я починається з України і Литви

Литовська мова (Lietùvių kalbà) - офіційна мова Литви і одна з офіційних мов Європейського союзу. Литовською розмовляє близько трьох мільйонів чоловік в Литві і близько 170 тисяч за її межами. Відноситься до балтійської групи індоєвропейської сім'ї мов, дещо схожа на латиську.

Литовська підрозділяється на два основних діалекти: аукштайтський і жемайтський (aukštaičių ir žemaičių tarmės). Вони походять від литовських слів «високий» і «низький» і позначають розселення їх носіїв щодо течії річки Німан.

Співпрацюючи кілька років з литовцями, як такого мовного бар'єру у нас не було - старше покоління спілкується російською, діти знаходять спільну мову через англійську. Зважаючи на останні події, не коректно, особливо по телебаченню, на конференціях та інших офіційних заходах стало спілкуватися з литовцями російською.

Знаєте, що найдивовижніше? Цю некоректність відчули самі литовці і зробили першими дружній крок назустріч - заговорили українською. Наводжу вам відеозапис, де Литва заговорила українською. 

Президент Литви Даля Грибаускайте звернулася до українців українською мовою 

А у Вільнюсі живе унікальна людина. В Україні вже багато хто знає Юозаса Валюшайтіса, який самостійно вивчив українську мову.

Так з чого почати нам перші кроки по вивченню литовської мови? Я думаю, що зі спільного в наших мовах. Загальних слів у нас набагато більше, ніж в російсько-литовському розмовнику. Юозас склав словничок загальних слів, які звучать майже однаково в наших мовах.

Скриня  - Skrynia

Пательня - Petelnė

Книга - Knyga

Крейда - Kreida

Сукня - Suknia

Цибуля - Cibulis

Дякую - Dėkoju

Прошу - Prašau (прохання чогось)

Prašom (таке звернення, схоже на) - “Будь ласка!”

Цукор - Cukrus

М’ясо - Mėsa

Мед  - Medus

Дим - Dūmas

Садиба - Sodyba

Очи - Akys

Онучка - Anūkė (Анукє)

Онук - Anūkas

Онуки - Anūkai

Тато  - Tėtė

Мати - Motina

Вода - Vanduo

Вогнище - Ugnis

Килим - Kilimas

Нафта - Nafta

Сковорода - Skaurada

Ховати – Kavoti

Коваль – Kalvis

Ридати - Raudoti

Насправді слів набагато більше: абрикос, персик, автобус і так далі, але Юозас вибрав саме ті слова, які говорять про наших спільних давніх коренях. Запрошуємо долучитися до пошуку спільності в наших мовах.

Наші інтереси: 

Вчимо литовську, налагоджуємо дружню взаємодію! 

Гравець: 
Анна Олар
 
Форум Підтримати сайт Довідка